Teunis Brouwer (1850-1927), een vergeten redder 'Wakkre jongens, Hollands trots' zo begint het lied 'De Reddingboot' van Jan Pieter Heije. Heije was arts en hoofdbestuurslid van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. In de periode 1840-1870 schreefhij vele kinderliederen als 'Zie de maan schijn door de bomen', 'Zeven kikkertjes in een boerensloot' en 'Piet Hein'. Het doel was door samenzang op school de jeugd aan te zetten tot goed en vaderlandslievend gedrag. Zijn liederen verschenen in de liedbundel 'Kun je nog zingen, zing dan mee.' De liedbundel was populair tot in de jaren 1970. Het lied 'De Reddingboot' ging over redders, de mannen aan de kust die zich met gevaar van eigen leven inzetten om hun medemens van een verdrinkingsdood te redden. Schoorl was vroeger een agrarische gemeente waarvan de in woners, gescheiden door de duinen, met de rug naar de zee leefden. Het verraste me dan ook toen ik bij mijn historische onderzoek naar het reddingwezen ontdekte dat in de uiterste punt van Schoorl, in Camperduin, ook een redder woonde. Teunis Brouwer was zijn naam. Over hem was bijna niets bekend. Wie was die man? Ik ging me in hem verdiepen en langzamerhand ontrafelde zijn leven zich. Hij was geboren en getogen in Petten en verhuisde op middelbare leeftijd naar een huisje in de duinen van Camp, vlakbij de zeereep. Het bleek dat behalve heldendaden ook armoede en persoonlijke tegenslagen zijn leven tekenden. Het toont de keerzijde van een held. Zijn bestaan was hard, minder romantisch of ideaal dan de schoolkin deren bij het zingen van 'De Reddingboot' zich zullen hebben voorgesteld. In dit artikel gaan we ons eerst verdiepen in het Petten waar Teunis Brouwer opgroeide. Het dorp leed onder de schurende werking van de zee. Dat wordt aan de hand van drie kaarten toegelicht. Vervolgens bekijken we hoe Petten werd bestuurd en hoe haar inwoners de kost ver dienden. We zullen daarbij zien dat Petten in de eerste helft van de negentiende eeuw te maken kreeg met een economische neergang. De dijk werd de belangrijkste inkomensbron voor de be woners. Een volgende onderwerp zijn strandin gen van schepen bij Petten. Dat waren opwin- dende gebeurtenissen. De Pettemers waren daar op verschillende wijze bij betrokken: als redder, berger ofjutter. Hierna komt de familie Brouwer ter sprake, met Teunis in de hoofdrol. We gaan wat dieper in op een scheepsramp bij Callants- oog in 1882 en een schipbreuk bij Camperduin in 1887. Bij deze gebeurtenissen onderscheidde Teunis zich door een heldhaftig optreden. Dit artikel eindigt in Camperduin waar hij zich in 1906 vestigde en waar hij tot op hoge leeftijd als strandwacht actief bleef. Oprukkende zee Een eerste ramp die Petten trofwas de Sint Eli- zabeth-vloed van 1421. Het zal bekend zijn dat daarbij de kerk in zee stortte wat veel kerkgan gers het leven kostte en dat de stormvloed een kistje met relikwieën voortjoeg langs Schoorl tot aan het hoger gelegen Zanegeest. Het Petten dat Hondsbossch heette verdween in zee. Het Pet ten bij de Zijpe kwam er beter vanaf, maar in de eeuwen erna werden ook hier de huizen geregeld afgebroken en landinwaarts weer opgebouwd. Op de kaart van Zoutman uit 1665 is te zien dat de kerk inmiddels alweer dichtbij zee ligt. In De Hase Polder verschenen ook huizen. Die lagen veiliger. Het groepje huizen kreeg de naam Nieuw Petten. De polder was omsloten door de Schoorlse Zeedijk (links en boven), de Zijpse Zeedijk (onder) en de Hazedwars- dijk (rechts). De dwarsdijk werd in 1598 aangelegd, een jaar na het droogvallen van de Zijpe. De Hazepolder dankte zijn naam aan Servaas de Hase, een investeerder uit Antwer pen die eerder in Zuid-Beveland bij Kruinin- gen een inpoldering had gefinancierd.1 Aan de vissersschepen op het strand en het groepje mannen die vis afslaan is te zien dat Petten een vissersdorp was. In de duinen stond een vuurbaken waarmee vissers en loodsen hun dorp wisten te vinden. Langs de Schoorlse Zeedijk liep aan de binnenzijde een vaart. Aan het eind daarvan stond op het strand het pomphuis. Hier werd zeewater opgevoerd en 1 Neuteboom-Dieleman, Het verhaal achter de Hazepolder te Petten, 2015

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 18