2 Fig. 4. Situatie rond 1190. na de doorbraak van de duinenrij bij Petten toenam. Volgens Egmondse kloosterbron nen gebeurde die doorbraak kort voor 1100. De hierdoor ontstane zeearm Zijpe kreeg een sterke greep op het Rekere stroomgebied. Na eeuwen van geleidelijke sedimentatie trad nu sterke erosie op. Dat is nog herkenbaar aan enkele kleine kleiruggen in het landschap, vooral in de polders van Hargen en Groet. Het slotenpatroon is daar ook grilliger. Eind twaalfde eeuw wierpen de bewoners van onze buurschappen een dijkje op ter bescher ming van hun akkertjes tegen hoge waterstan den. De abdij, die van het merendeel van de gronden eigenaar was, speelde hierin een lei dende rol. De dijk liep vanafhet Buitenduin bij Schoorl naar de duinen van Petten (fig. 4). Het zuidelijke stuk kreeg later de naam Oude Dijk.12 12 De Houtendijk bij Camperduin/Hargen heette tot omstreeks 1930 ook Ouden Dijk. Deze dijk buigt af naar het westen en sluit aan op de Kleiweg. (kaart Spruytenburgh, 1730). Het is niet waarschijnlijk dat deze in verbinding stond met de Oude Dijk die vanaf Buitenduin naar Groet liep. De dijk eindigt tegenwoordig in een weiland in het verlengde van wat nu Vaalderweg heet. Langs de dijk liep een brede sloot, de Geestwateringh.13 Te zien is dat de dijk precies langs de nul-meter NAP-contourlijn liep (fig. 3). Uiteraard was het Normaal Amsterdams Peil (NAP) nog niet gedefinieerd. Dat kwam pas in 1684. De boe ren zagen echter wel precies tot waar in natte tijden het water kwam en daar legden ze de dijk. Die was voornamelijk bedoeld om de ge wassen droog te houden, minder als zeewering. De natte delen buiten deze eerste dijk zullen in die tijd als grasland zijn gebruikt voor schapen en in de zomers misschien wel voor koeien. Aan de overzijde van de Rekere legden de Westfriezen eveneens hun eerste dijk. Deze liep vanaf Alkmaar langs de oever van de Rekere en boog in het noorden als Westwal (tegenwoor dig Oude Wal) af naar Warmenhuizen. Door de vorming van jonge duinen die landinwaarts verstoven, kregen de boeren op 13 De wetering is op de kaart van Dou uit 1675 nog voor een deel zichtbaar. 01 W O 1 O Oh H O H p W Q —3 8

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 9