de strontgroep ligt. Juist die ra heeft mij ge holpen toen ik dat vreemde vierkant zag. Deze was zeskantig afgewerkt en de poeren waren verschillend van hoogte waar de staanders op stonden. De swingen van het vierkant waren half rond met een niet haaks gezaagde zijkant. Alles was van juthout van schepen. De mast was zeshoekig en de schoren zaten er omheen met een stalen ringband om ooit een dikkere samengestelde scheepsmast te formeren. De vloerbalken van het voorhuis lagen mooi in het zand met daarop de blauwgrijze vloer planken. De plaats van de bedstee en door gang verklapte de verfcontouren op deze vloer en plafondresten. Buiten op het einde van het oplopende toe gangspad stond nog een oud schuurtje annex huisje met daarachter allerlei boetjes afgedekt met golfplaten voor de schapen en kippen. De nieuwe boerderij Tekening Wil de Bie De grove indeling met schoorsteen, ramen, stalramen en darsdeur zijn zoveel mogelijk het zelfde geworden en ook de gevel, in de mooi geel gebakken oude steen, heeft veel van de oorspronkelijke vorm behouden. Aan de voor zijde prijkt weer een 19e eeuwse schoorsteen in de gebruikelijke ronde vorm met bijpassen de pannenspiegel en zelfs het oude rookluik is in de slaapkamer teruggezet. Boven de entree deur aan de noordzijde is een lange lichtstrook met fraaie lichtinval gemaakt boven hal en vide. Vanuit de badkamer kijk je naar beneden door een glazen wand naar het zwaar gebinthouten vierkant en gelijk ook door de darsdeuren naar buiten. De boerderij ten tijde van Willem en Gerardine Rens-Stam De ra met poeren (foto Maarten Koning) 69

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 70