Jan T. Bremer 'Het laatste enigszins teekenachtige dorp aan Hollands Westelijken kustkant is zonder twijfel het armelijken Schoorl...' Arm en ver. aangelegd door het algemeen polderbestuur; door de gemeente zijn de kosten van aanleg en onderhoud gegarandeerd. Wellicht ten overvloede vermeldde de burge meester eveneens nog: 'Spoorwegen en trams tot vervoer van pas sagiers en goederen zijn hier niet aanwezig'. Hij had er nog aan toe kunnen voegen dat zo men al een fiets zou kunnen kopen, dat op de grind- en zandwegen toch onoverkomelijke transportproblemen zou geven. 'De gelegenheid tot vervoer van goederen te water', aldus de burgemeester, 'bestaat alleen voor het noordelijk deel dezer gemeente langs de Zandvaart te Hargen, uitkomende aan de Jacob Klaassensluis in het Groot Noord- Hollandsch Kanaal en voor het zuiderlijk deel der gemeente langs het kanaal zelf, dat echter nog ongeveer een half uur van het hoofddorp is verwijderd. Ook is er in deze gemeente in Schoorldam een klein gedeelte vaart, toebehorende aan de gemeen te en uitkomende aan het kanaal aldaar'. Aan de Jacob Klaassensluis, de zuidelijke sluis in de Grote Sloot van de Zijpe aan het Noord-Hol lands Kanaal, bevond zich sinds 1881 een wacht kamer in het huis van de weduwe H. Schenk waar inwoners van Schoorl aankomst en vertrek van (stoom)boten konden afwachten.' Het gemeenteverslag vermeldt overigens nog dat op maandag, dinsdag, woensdag en zaterdag van Schoorl naar Alkmaar (en terug) wagens rijden die behalve vrachtgoederen ook passagiers vervoeren. Vrijdag en zater dags vaart bovendien 'eene marktschuit naar Alkmaar en terug, die behalve vrachtgoederen ook passagiers meenemen'. Maar het bleef behelpen. En nog steeds gold de beschrijving van Hildebrand (Nic. Beets) in zijn 'Camera Obscura': Literatuur Bremer, J.T., Schoorl en de invasie van 1799. (Schoorl 1999) Giele,J., Arbeidsleven in Nederland. (Nijme gen 1979), blz. 244 e.v. Goettsch, R.P., Schoorl. Een mooi en rustig dorp met een rijk verleden. (Alkmaar 1968) Kok, J., Langs verboden wegen. (Hilversum 1991) Lange, J.A. de, 'Het economisch leven in Ne derland 1873-1895' in: Algemene Geschie denis der Nederlanden, deel 13. (Bussum 1978), blz. 36-40 Sickesz, C. J. e.a., Uitkomsten van het onder zoek naar den toestand van den landbouw in Nederland, ingesteld door de landbouwcom- missie, benoemd bij Koninklijk Besluit van 1 8 september 1886, nr. 28 deel2. ('s Graven- hage 1890). Zanden, J.L. van, 'Den zedenlijken en mate- rielen toestand der arbeidende bevolking ten plattenlande'. Een reeks rapporten uit 1851. Herdruk (Groningen, 1991) 65

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 66