Onder het kopje 'armenzorg' staat slechts: 'Hoewel in de gemeente geen bepaald drukkende armoede heerst en hier dan ook geen subsidie door de gemeente aan het Burgerlijk Armbestuur noch aan de diaconie der Hervormde gemeente of Rooms Katholieke armen wordt verstrekt, zijn hier toch veel armen en mingegoeden. Door het Burgerlijk Armbestuur, alsmede door de Diaconiebesturen wordt uit eigen fondsen in de behoeften hunner armen voor zien, waaruit zij door werkverschaffing in den buiten aan wegen enz., vanwege den Gemeen te zoveel mogelijk worden gesteund'. Verkeerswegen en vervoersmiddelen In zijn verslag over de toestand van de weg- en waterwegen en de vervoersmiddelen meldt de burgemeester dat 'de hoofdweg aansluitende aan den Straatweg van Bergen en aan den Rijks grindweg te Schoorldam geheel bestraat is'. Op twee plaatsen, in Aagtdorp en Catrijp zijn vanaf de straatweg twee wegen begrind die al lebei naar de Rijksgrindweg langs het Noord- Hollandskanaal lopen. 'Het bestraten van den hoofdweg, alsmede het begrinden der twee opgaande wegen dezer ge meente, is van grote invloed op de landbouw, aangezien de hoofdweg alhier bestaande uit zand, vooral in de zomer zeer zwaar en niet dan met lichte karren te begaan was, terwijl de weg wegens de aandrang van water uit de duinen ook in de winter slecht was. Daarom was het beharden van de hoofdweg (en de twee opgaande wegen) eene grote verbetering, die van ontwijfelbare invloed op het bedrijf is geweest'. Deze slotzin lijkt ons nu volkomen overbo dig, maar we moeten wel bedenken dat toen de vader van deze burgemeester in 1871 deze bestrating wilde er tegenstand in de gemeen teraad was: 'men had het steeds zonder straat gedaan en de neringdoenden zouden schade ondervinden van de venters die met wagons uit de stad (Alkmaar) zouden komen'. De straat- en grindwegen zijn in de jaren 1871/72 Helm planten in de Duinen Zandkarren bij de Hargervaart 1842 anonieme tekening Regionaal Archief Alkmaar 64

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 65