2 Openbare school aan de Duin voet- weg 1900 Gemeenteontvanger is Pieter van Lienen (jaarwedde 200,- en veldwachter is Pieter Barendsz 200,- 40,- kledinggeld). Voorts zijn er twee openbare lagere scholen. De jaarwedde van de twee hoofden is voor elk 900,-, de vier onderwijzers ontvangen jaarlijks elk 600,-. Er zijn in total 253 leerlingen (131 jongens en 122 meisjes) Er is nog geen leer plicht (dat kwam pas in 1900) en er is vooral in de zomer veel schoolverzuim. De kinderen worden dan ingeschakeld als 'oogsthulpjes'. In 1900 wordt vermeld dat er een kaasfabriek- op-stoom staat in Schoorldam, waar 1 man (directeur) werkt en 2 vrouwen. Over water molenaars van het polderbestuur wordt niet gesproken. Toestand der arbeiders Na vragen over de welvaart van de landbou wers, wordt gesproken over de toestand der ar beiders. De gewone arbeiders verdienen in de winter (1 november-15 februari) 4,50 en in Korenmolen van Het jaarverslag over 1888 vermeldt verder Dirk Duin 1900 2 kleermakers, 2 metselaars, 2 rietdekkers, 2 schoenmakers, 4 smeden, 10 timmerlieden, 2 ververs (schilders) en 2 wagenmakers. Over handeldrijvende middenstanders wordt ook Kaasfabriek in in het jaarverslag niet gesproken. Wel staat Schoorldam, Rijks- genoteerd dat er 2 man werken op de koren- weg 37-41 molen van Dirk Duin 'gedreven door wind'. de zomer 6,- per week. De gewone arbeids tijd in de winter is van 7 tot 12 uur 's morgens en van 1 tot 5 uur 's middags. In de zomer van 6 tot 12 en van 1 tot 6 uur. De arbeiders hebben wel gelegenheid hun loon aan te vul len door het huren van een stukje bouwland, waarop zij aardappelen voor eigen provisie kunnen telen! 'Daar de arbeidstijd in de regel niet langer is dan 's avonds zes uur (gedurende de hooitijd tot 8 a 9 uur), hebben zij tijd genoeg om hun bouwerij van onkruid te zuiveren'. En dat terwijl men op dat moment elders in Europa betoogde dat een normale arbeidsdag 8 uur zou moeten zijn: Acht uren arbeid, acht uren rust en acht uren ontspanning en ontwikkeling. Ook houden veel arbeiders enige schapen en gedurende de hooitijd 'hebben zij de kost er bij'. W 1 d w 0 1

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 61