1 2 150 ha bebouwd met graan en aardappelen Pacht en eigendom (30 ha), erwten en bonen (10 ha). Hier is geen Hoe de verhouding pacht-eigendom is vindt bepaalde vruchtopvolging, wel probeert men de burgemeester maar moeilijk aan te geven, O zo nu en dan ander zaaigraan. Liefst uit de omdat verscheidene huisgebruikers gedeeltelijk kleistreken. eigenaren en gedeeltelijk pachter zijn. Toen Duinweg nabij nr 34 In het najaar wordt 'ene snede' geploegd, omstreeks 1900 in het voorjaar wordt bemest en de mest ondergeploegd. Men gebruikt de gewone zandploeg, in de polders een zwaardere 'alhier bekend met de naam van kleiploeg'. De pro ducten gebruikt men zelf. Slechts de over schotten worden verkocht. Hetzelfde geldt voor de houtteelt. in de periode 1850-1880 landbouw floreerde en de prijzen stegen 'werd het land dat hier te koop kwam veelal voor te hoge prijs ge kocht door ingezetenen, die doorgaans, om de kooppenningen te kunnen voldoen, hun eigen landerijen met hypotheek moesten bezwaren. Na de waardedaling van de landerijen en de belangrijk mindere opbrengsten van vee en alle landbouwprodukten zijn velen onder hen niet in staat de rente van het opgenomen geld te kunnen betalen en daardoor genoodzaakt ge weest het met hypotheek bezwaarde land voor veel lagere prijs (somtijds de helft) publiek weer te verkopen. De koopkracht van de ingezetenen is niet groot en in de laatste jaren nog verder achteruitgegaan. Een aanmerkelijk deel van het in de laatste jaren verkochte land is daardoor OD f— w est W Hooi op de kar, klaar om naar binnen te worden gereden, boerderij van Simon de Das Heereweg 133 1. geknield: Pieter Brandt, 2. Jan Timmer/Lou Raat, 6. 3. Cor den Das, 7. Pierre Brandt, 4. Pietje Roozendaal, 8. Piet Krom 5. Simon den Das, 9.CorHopman 58

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 59