sAofedie 4e. In september 1976 stemde de Tweede Kamer in met een wijziging van de gemeentegrens.7 Voortaan liep de grens tussen Warmenhuizen en Schoorl door het midden van het Noord Hollands Kanaal. Na 712 jaar behoorde de dijk die Schoorl zolang had beschermd niet meer volledig tot haar grondgebied. Het grenspaaltje had nog versleept kunnen worden tot aan de oever van het Noord-Hol lands kanaal links van de Jacob Claesse sluis, maar de ambtenaren hadden een vooruitziend blik, want tegenwoordig is Warmenhuizen op genomen in de gemeente Schagen en Schoorl in de Gemeente Bergen (NH). Henk Stapel Literatuur Boer, M.G. de en C. Nannes Gorter (ed.), Het Groot Noordhollandsch Kanaal, 1824-1924. (Alkmaar 1925) Graaf, Ronald de, Oorlog om Holland 1000 1375, (Hilversum 1996) Koens, Femke, e.a. (redactie), De Physique Existentie dezes Landes, Jan Blanken inspec teur-generaal van de waterstaat (1755-1838), (Amsterdam 1987) Thijssen, W.C., 'De Hondsbossche steenen schutsluis te Zaandam', Zeventiende uitgave kring van 'Vrienden van de Hondsbossche", 2001 Vries, G. de, Het dijks-en molenbestuur in Holland's Noorderkwartier onder de grafelijke regeering en gedurende de Republiek. (Am sterdam 1876) Beeldmateriaal Foto's en tekeningen door auteur. go 2 w pi O Vanaf de Oude Schoorlse Zeedijk gezien: in het mid den de gedempte Krabbendammer Vaart (Rekere), links met vee) het land aan de voet van de Westfriese Dijk en rechts (met iets de Hempolder. Beide min of meer even wijdige sloten tussen gronden volgen de loop van de vroegere Rekere. 7 Het Parool, 9 september 1976 52

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 53