Inleiding Na een sluimerperiode beschikt Scoronlo weer over een redactie die bereid is de leden van Scoronlo van een blad te voorzien. Dat zijn Alphons Leysen, oud-economieleraar en als uitgever (Pirola) nog actief, Martien Mol, geïnteresseerde kenner van bouwhistorie, en Henk Stapel, voormalig marineofficier en historicus. Een nieuwe frisse start werd gemaakt. Het plan ontstond in plaats van jaarlijks tweemaal een periodiek nu eenmaal een jaarboek te laten verschijnen. Het moest fraai vormgegeven zijn, enige omvang hebben en inhoudelijk ook van voldoende kwaliteit. Een boek waar de vereniging trots op kan zijn. Dat is onze ambitie. Uiteraard gaat het over de geschiedenis van Schoorl. We streven naar variatie in de onderwerpen zodat zoveel mogelijk mensen er wel iets in vinden dat hen interesseert. Dit keer ligt het accent op dijken en polders, maar dat is grotendeels toeval. Dat kwam omdat Scoronlo betrokken raakte bij de naamgeving van fietspaden op dijken en daarnaast leidde een grenspaal tot een artikel. Een vaste rubriek zal voortaan zijn 'oude panden die verdwenen'. Nu de economie aanzet, gecombineerd met een lage hypotheekrente, is er geld voor ver- en nieuwbouw. Sommige panden die jaren het beeld van Schoorl hebben bepaald, worden onherkenbaar of verdwijnen. We pogen in het kader van geschiedschrijving deze vast te leggen met foto's en een beschrijving, ook van de bewoners. Het nieuwe onderkomen van onze vereniging, het Oude raadhuisje, komt eveneens aan bod. Dijken en huizen zijn objecten. Dat we daarnaast oog hebben voor mensen bewijst het artikel over armoede in Schoorl eind 19e eeuw. Het eerste exemplaar heeft u nu in handen. We hopen dat het bevalt. We horen graag wat u er van vindt. En, als u de redactie wilt versterken, dan bent u van harte welkom. DE REDACTIE De redactie bij een beeld van de bekende Schoorlaar, Jan van Scorel (1495-1562): Martien Mol Alphons Leysen Henk Stapel 3

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 4