Grenspaal Schoorl, Zijpe, Warmenhuizen Een steenhouwer zou er minachtend naar ge keken hebben. Een grenspaal, niet van natuur steen maar van gestort beton, waar wat letters in zijn gedrukt. De namen van de aangren zende gemeenten staan op twee zijden. Drie zou meer in overeenstemming met de juiste ligging van de gemeenten zijn geweest. Maar dat laat ste kon waarschijnlijk niet vanwege het harden van het beton in de bekisting. De grenspaal heeft vanwege de eenvoudige materiaalkeuze flink geleden onder het weer. Het wekt de indruk van een knullige goedkope uitvoering. Toch is de Cultureel-Historische Vereniging Scoronlo zeer verguld met het paaltje. Hoe luidt dit verhaal? Zonder veel woorden, meer in de stijl van een beeldverhaal, zal stapsgewijs - en soms met grote sprongen - de geschiedenis van de uiterste noordoost hoek van de vroegere gemeente Schoorl, nu Bergen (NH), worden toegelicht. West-Friesland omringd, duindorpen beschermd In 1250 was West-Friesland omringd door een zeedijk en ook de buurschappen en dorpjes aan de duinzoom waren beschermd tegen de zee die die bij stormvloeden over het wad trok. De veenrivier Rekere en de waddengeul Sint Maar- tenszwin stonden met elkaar in verbinding. De grenspaal stond bij Krabbendam op de plaats waar de Oude Schoorlse Zeedijk aansluit op de Westfriese Zeedijk. Hier vielen de gemeentegrenzen van Schoorl, Zijpe en Warmenhuizen in één punt samen. Na een gemeentelijke herindeling in 1976 wijzigde dit en de grenspaal belandde op de gemeen- tewerf. Ons altijd alerte verenigingslid Henk Snip wist het paaltje van de sloop te redden en bewaarde het ruim veertig jaar in zijn schuur. Nu staat de grenspaal opgesteld bij het Oude Raadhuisje in Groet als herinnering aan een verleden waarin de strijd tegen het water, maar ook het gebruik van het water, een belangrijk deel van het leven van de bewoners van onze streek uitmaakte. Afsluiting Rekere Al gauw werd duidelijk dat de zeedijken aan weerszijden van de Rekere vanwege de trech- tervorm voor een gevaarlijke opstuwing van water zorgden zodat in 1264 de graaf van Holland de Rekere liet afdammen. Door de dam verloor Alkmaar zijn scheep vaartverbinding naar de Noordzee, maar in oostelijke richting behield de stad een open verbinding met de Zuiderzee. Bij Krabbendam kwam aan de landzijde van de Rekerdam enkele houten steigers.1 Ook aan de wadzijde zal wel Grenspaal bij deur van het Oude Raad huisje met Schoorl/ Warmenhuizen (voorzijde) en Zijpe rechts) 1 Sam Schipper, 'Krabbendam', 2015, in: www. warmenhuizeninoudefotos.nl 48

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 49