I houden, er werd veel geplunderd en gemoord. Ook werd het vee gestolen, dat was de enige bron van inkomsten van veel dorpelingen. De bevolking en ook Jan Dapper bleven be rooid achter. De familie Dapper ontkwam er dus ook niet aan, het huis aan de Burgemeester Peecklaan was verbrand ofverwoest. De boerderij van de erven van Willem Dapper aan de Laanweg komt niet voor op de lijst van verbrandde huizen die er na de invasie is gemaakt. Aanne melijk is dat Pieter Dapper en zijn gezin daar tijdelijk onderdak heeft gehad. De bevolking is berooid en nagenoeg iedereen ontvangt begin 1800 vlees en brood. Uit de lijsten, die hiervan zijn, blijkt dat Schoorl in februari 1800 353 inwoners had waarvan 96 kinderen onder de 12 jaar. Er zijn 305 'voedselpakketten' uitge deeld, kinderen krijgen een half pakket. Ook zien we dat het gezin van Jan Dapper Pz twee volwassenen en drie kinderen telt en dat de ongetrouwde neefJan Wz Dapper voor vier volwassen personen krijgt. Dat zijn dus Jan zelf en zijn zuster Neeltje, wie de andere twee zijn is onbekend. Ook weten we nog steeds niet waar de broer van Jan Pz, Willem Pz woont. In 1804 overlijdt Jan Wz op 52 jarige leeftijd en een jaar later overlijdt Willem Pz op 31 jarige leeftijd, beiden zijn ongehuwd. In de boerderij met het ooievaarsnest aan de Laan- weg woont dan alleen nog de nicht van Jan II Neeltje Dapper. Zij gaat in 1811 officieel samenwonen met haar nicht Kaatje Kaper, bijzonder is in die tijd dat ze een officieel con tract laten maken. In 1814 overlijdt Kaatje Kaper en op 28 december 1817 verkoopt Neeltje haar bezit, een boerenwoning met 12 percelen land aan Weijbrand Basseleur voor de prijs van 5.010,- Hierna is het huis nog door anderen bewoond, o.a. dominee Jelgersma. Met het overlijden van Neeltje is de tak van Wil lem Janz Dapper uitgestorven en is de boer derij aan de Laanweg 7 niet langer in het bezit van de familie Dapper. Op 11 maart 1899 is het huis door brand verwoest. Aagtdorp Het is niet bekend ofhet verwoeste huis aan de Burgemeester Peecklaan verkocht is, wel weten we dat Jan Dapper in 1801 een huisje in Aagtdorp koopt en daar gaat wonen. Het is een klein huisje aan Duinweg 52 op de plaats waar een hele tijd 'het huisje van Braam' heeft gestaan. De familie was niet rijk, getuige het kleine huisje. Het land was nog steeds bezet door de Fransen, er was veel inkwartiering en het leger plunderde er lustig op los De verwoeste gebouwen op de voorgrond het huis van Jan van Elst) (Regionaalarchief Alkmaar) (onder) Op de voorgrond de restanten van het huis van Jan Dapper achter de kerk naar een aquarel van J.A. Cresent (Regionaalarchief Alkmaar) Gevechten rond de kerk op 19 septem ber 1799 door Dirk Langendijk (boven) UT 33

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 34