ïsl <i Woonplaatsen in Schoorl Jan Janz Dapper was de eerste van de familie Dapper die in Schoorl gaat wonen. Waar hij daarvoor woonde is onbekend. Moge lijk kwam hij uit de omgeving, want er zijn enkele Dappers begraven in de Grote Kerk te Alkmaar en zijn er sporen naar Koedijk en Schoorldam. De eerste Dapper Willem is de eerste van de familie Dapper, die in 1708 in Schoorl geboren is. Hij is een zoon van Jan Jansz Dapper (Jan II) en Neeltje Pie ters. Hij staat ingeschreven in het doopboek. Het is het eerste officiële teken van de aanwe zigheid van Dappers in Schoorl. Uit de verpondingslijst weten we dat Jan II in 1730 in de boerderij aan de Laanweg 7 woonde. Dit huis staat bekend als het huis met het ooie vaarsnest. Mogelijk is dit de eerste boerderij waar de familie Dapper woonde. Dan zouden naast Willem, ook Pieter (1710), Guurtje (1713) en nog een Willem (1716) daar geboren zijn. De Willem van 1708 is kennelijk op jonge leeftijd overleden .Het is niet duidelijk waarom Jan II zijn oudste zoon niet naar zijn vader Jan I vernoemd heeft, zoals gebruikelijk in die tijd. In allerlei bronnen wordt Jan II aangeduid als Jan Jansz, dus geentwijfel over de voornaam van zijn vader Jan I. -A. A I 'yr-: o y/.h-/ f. In 1738 is Jan II overleden en erft zijn dan oudste zoon Pieter een huis aan de Heereweg 18, dat is de plaats waar nu restaurant De Rustende Jager is, het stond dichtbij het huis aan de Laanweg 7. De drie kinderen Pieter, Guurtje en Willem zijn dan nog ongetrouwd en wonen nog in de boerderij met het ooievaarsnest. jCfs 4 ifapn 3<y'. - - - - 'J fit fei Gedeelte uit het doopboek van de Roomsch Catholieke kerk in Schoorl. 20 Januari 1708 wordt Willem Jansz Dap per geboren als zoon van Jan Dapper en Neeltje Pieters. Bijzonder is dat de familie Dapper al een achternaam heefi, terwijl het merendeel van de hier toen nog patroniemen 1 >i. Gedeelte uit het gaardersarchief. Dit is het bewijs dat de vader van Jan Dapper ook Jan heette. Hier geefi Jan Jansz Dapper aan dat zijn dochter Aaltje is overleden. Hij moet hiervoor aan de 'gemeenteontvanger'3 gulden betalen. De 'Laan'. Links het kerkje van Schoorl. In het mid den de boerderij met het ooievaarsnest. Op de achtergrond de duinen. (Regionaalarchief Alkmaar) 31

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 32