Hargen in oude handelingen In het jaar 866 komt de benaming Hargen al voor in de naamlijst van de goederen 'der Utrechtsche Kerke'; welken zij voor de tyden van Oldibaldus, de XII Bisschop zoo in het thans genaamde Holland als elders gehad heeft, omtrent het jaar 866 genoemd worden'. In Haragum (Hagarum) drie hoeven en in Campthorpa (Kampdorp) één hoeve. Aldus beschreven in het Groot charterboek der graven van Holland. Ook Scoronlo wordt met vier hoeven genoemd. In het jaar 988 doet Graaf Dirk ll een gift van elf en een kwart hoeve te Hargen (hier onder zal ook Camp zijn begrepen). In een brief van 28 december 1063 wordt door Bishop Willem onderanderen, de kerk van Petten met de Capel van Harrago erkent. Abt Adallardus ruilt met goed vinden met Graaf Floris ll goederen en abtsland te Hargen in het jaar 1105. Abt Gerardus heeft in het jaar 1156 alle rechten op de kerken en toebehoren van Hargen (Camp) en Petten. Lubbertus abt van Hecmunda verklaart op 31 juli 1249 met goedvinden van zijn kapittel ten behoeve van het herstel van de dijken bij Harghan en Scaghen, dat 'Theodericus Reynboldusz. van Hairlem tegen een zekere som geld beleend te hebben met het derde deel van de novaaltienden gewoonlijk het 'rodtland' genoemd van de grenzen der kerken van Voorhout'. Lubbertus abt van Hecmunda verklaart op 14 april 1251 met goedvinden van het kapittel aan zijn broeder Arnoldus, dat hij wegens uitgaven voor het herstel der dijken bij Harhen en Scaghen 100 pond Hollands verschuldigd is 'Heijnie Pieterzoone schout van Scorle oorkondt op 1 december 1340 dat Heemraden en buren van Hargen voor hem verklaart hebben dat zij verplicht zijn op de indijk van de liticke IJbekendam tot Lubberding hevenne te maken zoals de Heemraden willen en dat de zoden voor de dijk van IJbeke haling monekes weg op den Lubberdings hevenne en van het abtsland genomen mogen worden, zonder vergoeding en de Abt niet verplicht als hij niet wil.' Aerend van Tetrode schout van Scoirle en Petten oorkondt op den 25 juni 1385, dat Heemraden van Groede, Hargen en Petten voor hem verordend hebben, dat de waterleiding tussen Schoerl en Groede met het oog op het gras onderhouden zal worden door de aanwonenden. Boete 5 schellingen. Toe gevoegd ook Camp. IJsbrand Gerrit Zeelanduse, verkoopt 22 maart 1404 aan de Abt van Egmond een kamp land gelegen bij de woning van de abt te Hargen. Dirck Jansz schout van Scoirle, oorkond 20 januarie 1429 dat schepenen en buurlieden van Scoirle voor hem beloofde de Abt of Rentmeester van Egmond ingeval de wallen aan de zeedijk vielen, te hulp te zullen komen, zoals de Abt voor hen gedaan heeft. Philips Hertog van Bourgoengen verbiedt 21maart 1441 naar aanleiding van klachten van de abt een ieder te fretteren of wild te vangen in de duinen en 'waranden' van de abt van Egmond,

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 27