g Ite - Middelen van bestaan In het zuidwestelijk deel van Hargen bevindt zich aan de duinrand een voormalige zand winning. Waarschijnlijk al vanaf de zestiende eeuw tot niet zo lang geleden werd hier zand gewonnen. Het gat dat hierdoor ontstond heet tegenwoordig Hargergat. Het heeft een afwatering van hemel- en kwelwater van de duinen. De daaraan grenzende duinenrij uit lopende tot aan de zee werd in oude beschrij vingen ook wel 'Waranda' genoemd en het gedeelte tegen over de Munnikenweg heette de Abtsnollen. De bewoning van hier tot aan zee is het oor spronkelijke Camp. Er waren een paar wegen met huizen, boerderijen en een kapel. Deze Kapel werd later verheven tot kerk. Deze kerk werd door de ontvolking steeds minder gebruikt en na de invasie van 1799 raakte ze geheel in verval. In 1807 werd de kerk voor afbraak verkocht. De bewoners van Camp waren echte kustbe woners. Ze hielpen bij de strijd tegen de zee door met molborden het zand op het strand los te woelen voor de vorming van een stuifdijk, door helmgras te planten of stenen te zetten. Ook leefden ze van de zee als visser ofjut- ter van aangespoelde lading ofwrakhout.Dat ook visserij in het verleden een rol speelde bij Linksonder de zandmennerij van Hargen, nu 'Het Hargergat' aan het einde van de Slaper dijk. Rechtsboven Het Abtshuis aan de Kleiweg. Heereweg, Oude Heereweg en Jaagkade heet 'De tussen Klyweg en Heereweg heet 'De Beneede Geest'. Warme Geestpad, Houtendijk, Klei weg en Jaagkade heet 'De Warme Geest'. Detail Kaart van het Hoogheemraad schap der Zeewe ringen van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, Jan Spruytenburgh (1730). (Noord-Hollands Archief, Haarlem, Provinciale Atlas - Kaarten en kaart boeken) 20

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 21