Een blik in de vroege geschiedenis van Hargen d vsc Begrenzing van Hargen Hargen, met daarin het buurtschap Camper duin, vormt het meest noordelijke deel van Schoorl. De begrenzing is ontstaan uit oude ker kelijke grenzen van de woonkernen Camperduin en Hargen. Op kadasterkaarten van de vroegere gemeente Schoorl werd dit deel in de negentien de eeuw aangegeven als sectie A, Hargen. In het noordwesten vormde de Kamperkade de grens met Petten. Die grens boog verder naar het oosten via de Mosterdweg en maakt een haakse bocht op de Kogerweg. Via deze weg loopt de grens tot aan de Schoorlse Zeedijk. Hier lag vroeger de Kogerbrug. Oostelijk van de Mos- terdweg tot aan de Schoorlse Zeedijk lag grond dat in het verleden ook wel 'Burengat' werd genoemd. Het behoorde tot de Pettemer Ban. Gaan we verder dan zien we dat de grens van Hargen met Groet vanaf de Mosterdweg kronkelig loopt door de Molensloot en door de Miente sloot naar de Slaperdijk. Het woord 'miente' wat gemeenschappelijk' betekent duidt daar op. Aan de overzijde van de Slaperdijk gaat de grens verder over de Hargerweg. De kaarten hierna verduidelijken dit. De Slaperdijk is rond 1526 dwars door gebieden van Hargen en Groet gelegd. Deze dijk hield geen rekening met grenzen, waterkering was belangrijker. De Slaperdijk die vanafde Schoorl- se Zeedijk tot aan de duinen bij het huidige restaurant 'De Bokkensprong' loopt moest Ken- nemerland beschermen bij een doorbraak van de Hondsbossche zeewering. Aan de westzijde van de slaper bevond zich een watering (wete ring) die was uitgegraven voor de aanleg van de dijk. Aanvankelijk werd deze vaart door kleine schepen benut. De naam Jaagkade herinnert daar nog aan. Later is aan de oostzijde nog een vaart gegraven die de naam Nieuwe Vaart kreeg, tegenwoordig Hargervaart. De Oude Vaart werd gedempt en daarvan is nog slechts een slootje over. Beide vaarten hebben een taak in de water huishouding van het gebied. 2 w O Pettemerpolder (boven), Hargerpol- der onder) en stuk Groet rechts) kaart sectie A, 1879 H Hargen P Petten G Groet (links) Schoorl, sectie A, kadasterkaart 1832 rechts) 16 '.fï-rrTi /■-%t F--F

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 17