Schoorlse Zeedijk. Bovendien wijzen de hoge wallen langs de moren hierop.25 De Catrijper en Bommers Moor loosden hun water op de Rekere via een duiker of spui in de dijk. Het water van de Groeter Moor liep aan de voet van de dijk eerst naar de Catrijper Moor. Dat was de kortste weg, want bij het einde van de Catrijper Moor boog de Rekere naar Krab bendam af zoals te zien in fig. 7. Wat betreft de waterhuishouding waren beide polders één geheel, bestuurlijk waren ze gescheiden door de Groeter Moor. Deze moor, die in het verlengde van de huidige Noorderweg ligt, bleef de oostgrens van de Gemeente Groet tot dit dorp in 1834 opging in de Gemeente Schoorl. Het eerste stuk van de Groeter Moor is nu dicht en vanafhet fiets pad niet langer te zien, maar in de weide of op satellietbeelden is het resterende deel van de moor nog goed te volgen. Het zeewater was dan wel verdwenen, de water overlast van regen ofkwel niet. De waterhuis houding van het stroomgebied van de Rekere was nog niet op orde. Nog voor de afsluiting bij Krabbendam werd in de stad Alkmaar in 1254 (of 1255) een dam in de Rekere gelegd. Die hield weliswaar het water uit het zuiden tegen, maar zorgde tegelijkertijd voor een gebrekkige afvoer van het water uit het noorden, ondanks een sluis in die dam.26 De polders rond Schoorl hadden last van de gebrekkige afwatering. We moeten ons daarbij realiseren dat de Pettemer, Harger-, Groeter - en Grootdammerpolders niet op het Wad loosden.27 Daarvoor was geen toestemming. Kennelijk beschouwden de be stuurders afsluitbare doorlaten in de Schoorlse Zeedijk als een verzwakking van de zeewering. De polders die toch al last van slecht door- dringbare pikklei hadden raakten hun overtol lig water dus ook nog eens lastig kwijt. Hierdoor kregen de boeren van Schoorl het zwaar. Begin vijftiende eeuw vroegen ze de abt 25 Schermer, Mens en bodem17. Schermer zag een hoge wal langs de Groeter Moor kort voordat deze ca. 1985 is afgegraven en aan het einde van de Catrijper Moor is deze nog te zien. 26 Westenberg, Kennemer dijkgeschiedenis, 34-35. 27 De Vries, Het dijks- en molenbestuur, 351. vermindering van de pacht. In die tijd vroeg ook een deel van de bewoners van Schoorl vrijstelling van hun bijdragen aan de kerk. Hieruit blijkt dat het geen vetpot was voor de bewoners van de dorpen aan de duinvoet. Ze pakten wel aan, want ze stonden bekend als bekwame handwerkslieden, vooral als aanne mer in de waterbouw.28 Een (wereld)primeur voor Groet In 1408 werd een belangrijke stap gezet om een einde te maken aan wateroverlast in laaggelegen gebieden. Floris van Alkemade en Jan Grieten- zoon ontwierpen een windmolen die water kon scheppen. Deze eerste molen voor waterbema ling - voor zover bekend ter wereld - stond in de omgeving van Alkmaar. Twee hoogheem raden van Delfland kregen van Graaf Willem VI de opdracht de vinding daar te bekijken.29 Het was nog een klein bouwwerk, want als het omwaaide kon het overeind gezet worden. Het vormde de start van een ontwikkeling naar grote achtkante windmolens die een eeuw later in staat waren meren droog te malen. Wie waren de uitvinders Floris van Alkemade en Jan Grietenzoon? Floris van Alkemade (1365-1422) stamde af van de graven van Hol land. Het geslacht woonde op een slot bij War mond. Hij was burggraafvan Leiden en heer van Rijnland. In 1394 verwierf hij het Huis te Heemskerk (het latere Marquette).30 Hij had ook bezittingen in Waterland.31 Misschien zelfs in onze polders, want Willem van Egmond kreeg eerder een deel van de Weich en Floris van Alkemade was aan de familie Van Egmond gelieerd. In of kort voor 1398 werd hij tot rid der geslagen en voor de graaf trok hij ten strijde indien nodig. Dat liep voor hem fataal af, want in 1422 werd hij bij Lemmer doodgeslagen. 28 Voets, Kerk tussen wildernis en weidegrond, 17 18, 23. 29 Nationaal Archief, Den Haag, Graven van Holland, toegang 3.01.01, inventarisnummer 1261, rekening van Filips van Dorp, 1 maart 1407 tot 10 juni 1408. 30 Bicker Caarten, Middeleeuwse watermolens, 45 46. 31 Kort, 'Repertorium op de grafelijke lenen in Waterland, 1282-1647.' Floris van Alkemade was voor 2/3 eigenaar van Warderbroek.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 13