Noord-Kennemerland binnentrokken. De burcht kon echter geen weerstand bieden en in 1296 verwoesten de West-Friezen de burcht. Ondanks dit succes staakten ze een jaar later hun strijd en accepteerden ze onderwerping aan het Hollands gezag. Nuwendoorn werd hersteld, maar raakte daarna weer in verval. Slechts de fundamenten resteerden. Die werden na de Tweede Werel doorlog in de grond van een weide aangetrof fen. De ruïne ligt tegenwoordig verder van de West-Friese Zeedijk dan voorheen want na een doorbraak is de dijk ter plaatse verlegd. Recentelijk is op de fundamenten een metalen uitkijktoren geplaatst. Vanaf hier is nog steeds goed zicht op de Rekerdam, die tegenwoordig (Oude) Schoorlse Zeedijk heet. Het deel van de oorspronkelijke Schoorlse Zeedijk dat door de afdamming binnendijks raakte kreeg later de namen Hooge Dijk en Tarruwdijk. Uit de laatste naam mogen we opmaken dat in het zuid-oostelijke deel van Grootdammerpol- der tarwe is verbouwd. De lichte klei met zand (zavelgrond) ter plaatse is daarvoor geschikt.22 De nabijgelegen korenmolen in Buitenduin is daarvan eveneens een indicatie. Een korenmo len was daar al voor 1573.23 Wateroverlast in de polders Met de dijk langs de Rekere ontstonden de Groeterpolder en de Grootdammerpolder24. Drie waterlopen - de Groeter - Catrijper - en Bommers Moor - zorgden voor de afwate ring van regenwater en het kwelwater uit de duinen. Ze liepen parallel op een onderlinge afstand van 0,6 en 0,7 kilometer. Mooi ver deeld over beide polders. We mogen dan ook aannemen dat deze waterlopen zijn gegraven, waarschijnlijk in de tijd van de aanleg van de 22 De Roo, De bodemgesteldheid Noord- Kennemerland, 111-113. 23 Van Nierop, Het verraad van het Noorderkwartier, 103.Spaanse troepen staken de molen in 1575 in brand. Goettsch, Schoorl, 70. In 1573 roofden de Spanjaarden de molenstenen. 24 De polder dankt zijn naam aan de dam bij Schoorl. Ten zuiden daarvan ligt de Kleindammerpolder. Fig. 7 Situatie in 1264 (Nuwendoorn pas vanaf1289) StXoofbla. 11

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 12