2 w 2 Ondertussen bouwden de Westfriezen een zeedijk vanaf de Westwal in noordelijke richting via Sint Maarten naar Schagen en omstreeks 1250 was zelfs geheel West-Friesland omringd door een dijk. Aan onze zijde van de Rekere liet de abt van Egmond tussen Petten en Schoorl- dam de Schoorlse Zeedijk aanleggen. Hij moest hiervoor landerijen verkopen.18 Rond 1250 was ook die dijk gereed. (fig. 6). Op basis van de breedte-hoogte verhouding van andere dijken uit die tijd moet de Schoorlse Zeedijk ongeveer drie meter hoog zijn geweest.19 Daarbuiten lagen Aan de directe invloed van de zee in ons gebied kwam hiermee een einde. Het gevaar was nog niet geweken, want in 1421 brak tijdens de Sint Elizabethsvloed de dijk door en in 1509 ont stonden wielen op verschillende plaatsen.20 Pas na de indijking van de Zijpe in 1597 was het gevaar vanuit het noorden definitief geweken. Bij de voltooiing van de Rekerdam waren de Westfriezen nog niet verslagen. Om een besliss ing in de strijd te forceren bouwde graaf Floris V tussen 1282 en 1289 aan aantal dwangburchten Fig.6. Situatie rond 1250 de Hemmen, zoals buitendijkse gronden vroeger werden genoemd. Uit figuur 6 blijkt duidelijk dat de Schoorlse Zeedijk en de Westfriese Zeedijk een trechter vormden. Bij harde wind uit het noordwesten stuwde het water van de Zijpe in de bedding van de Rekere op. Die situatie kon niet lang bestaan en in 1264 werd de Rekerdam gelegd, vanaf een bestaand deel van de Schoorlse Zeedijk naar het tegenwoordige Krabbendam. (fig. 7). 18 Westenberg, Kennemer dijkgeschiedenis, 38. 19 Volgens een tabel in het Schifffahrtsmuseum in Husum, Noord-Friesland (Duitsland). in West-Friesland. Met uitzondering van de dwangburcht bij Ouddorp (Alkmaar) lagen ze aan zee zodat deze door de Hollanders onge hinderd bevoorraad of met soldaten versterkt konden worden. Ze lagen om het centrum van verzet: Hoogwoud.21 Bij de Rekerdam kwam de dwangburcht Nuwendoorn. Die moest voorkomen dat de Westfriezen over de dam 20 Dat de Schoorldam in 1421 nog open was blijkt uit het feit dat het kistje met relikwieën uit de ingestorte kerk van Petten in Zanegeest kon aanspoelen. Nergens wordt vermeld dat de Schoorldam was doorgebroken. 21 De Graaf, Oorlog om Holland, 242. W e.t_ch ïit - Pi t-e i 1 cA W Q 1 O Oh H O H W Q 1 10

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 11