Fig. 5. Krulsteert (van voor 1250)', gezien vanaf de Nieuwe Weg rich ting duinen. (foto Henk Stapel) hun akkers tot aan de dijk veel last van zand. Het zand gafhet landschap een naar beneden glooiende helling. Dat is nog steeds te zien en kenmerkend voor ons gebied. Toen het water gedurende de twaalfde eeuw voor steeds meer overlast zorgde besloot graaf Dirk VII de Rekere af te sluiten. Dat gebeurde tijdens zijn regeerperiode (1190 tot 1203) op het nauwste stuk, bij de uitloper van het Buitenduin van Schoorl. De dam kreeg de naam Schoorldam (fig.6). Maar een volledige afdamming kwam niet tot stand. Stroomde het water in de vernau wing te snel of was dit door vijandelijkheden van de Westfriezen?14 Er was een conflict met hen omdat de graven van Holland vonden dat zij naast Kennemerland ook beleend waren met West-Friesland. De West-Friezen op hun beurt koesterden hun vrijheid en wensten geen tienden (belasting) af te dragen of op heervaart in het leger van de graaf te gaan. In 1133 begonnen zij een guerrilla die tot november 1297 zou duren.15 14 Westenberg, Kennemer dijkgeschiedenis, 34. 15 De Graaf, Oorlog om Holland, 210-249. De Rekere vormde een natuurlijke barrière tussen de strijdende partijen. Een dam bij Schoorl, dat vanwege de korte oversteek bij het Buitenduin vaak als uitvalsbasis voor het leger van de graaf diende, was voor de Westfriezen ongewenst. Zeewerende dijken in de dertiende eeuw; strijd tegen West-Friezen Omdat de dam bij het buitenduin van Schoorl open bleef, waren ten zuiden daarvan dijken tot Zanegeest nodig. De bewoners legden eerst de Evendijk en Groenedijk (ca. 1235) aan en daarna de Klaassendijk (ca. 1250). Ook noordelijker was bedijking nodig. Graaf Floris IV verleende in 1230 de heren die hij de Weich schonk toestemming dit gebied te bedijken.16 In de sterk geërodeerde kwelders van Groet verschenen eveneens dijkjes, zoals de Krulsteert die naar Groet liep.17 (fig. 5). 16 Westenberg, Kennemer dijkgeschiedenis, 37. De heren waren Nicolaas Persijn en Willem van Egmond. De Weich werd omsloten door Houten Dijk, Nessedijk, Mosterdweg en mogelijk Kees Huibertsweg en Hargerweg. 17 Schermer, Mens en bodem, 15-17. 9

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2018 | | pagina 10