losgelaten omdat de tandjes te onregelmatig zijn voor een klok en er geen gat in het muntje aanwezig is. De klok zou zeker niet op tijd hebben gelopen! Een andere mogelijkheid is, en nu kom ik op de titel van dit verhaal, dat de munt is gebruikt voor het zogenaamde bekkesnijden. Waarvoor werd deze speciale munt gebruikt? Van de 17e tot en met einde 18e eeuw was het bekkesnijden een volksspel dat erg populair was in Holland. Het gebeurde op kermissen en op zaterdagse drinkgelagen. Het bloederige spel werd gespeeld door twee potige en maar al te vaak beschonken kerels die elkaar binnen een cirkel met een mes in de hand te lijf gingen. Het was de bedoeling de tegenstander zoveel mogelijk 'japen' op de wang te geven. Je kon jezelf verdedigen met de andere hand die met een doek omwikkeld was. Mannen met littekens in het gelaat waren in die tijd het toonbeeld van dapperheid en hadden hoog aanzien bij de da mes! Het wrede spel werd al snel door de regering verboden op straffe van hoge geldboetes. Het bekkesnijden werd nog gespeeld met messen zonder punt en ingekerfde munten. Met munten zoals ik die langs de Hargervaart heb gevonden en waarmee ik dit verhaal begonnen ben. Struinend op internet kwam ik meer afbeeldingen van dit soort munten tegen en werd ik door 'kenners' erop gewezen dat deze munt ook gebruikt kon zijn voor deze bloederige stoerdoenerij. Had het bekkesnijden in het beschaafde Groet en Hargen zijn intrede gedaan of was het meer een stadse aangelegenheid? Wie het weet mag het zeggen. Alleen de maker van de kartelrand in deze Zweedse öre uit 1671 kent het ware verhaal..! Marc Zwart Afbeelding uit 1681 van het bekkesnijden in een met stippellijnen aangegeven strijdperk (Atlas van Stolk). nsm cu. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo december 2015

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2015 | | pagina 8