Binnenweg 15 Hargen In het pand Binnenweg 15 begonnen Jan Kossen en zijn vrouw Maartje van der Neer een bakkerij. Er werd brood en gebak gemaakt. De oven werd gestookt met olie en later werd het een heteluchtoven. Het echtpaar kreeg vijf kinderen te weten de dochters Marieke, Grietje, Annie en Sijtje en in 1923 op 19 juli kwam zoon Vitus. Over het pand: "Opvallend zijn de gebogen dakversieringen onder de gebroken kap, de z.g. mansarde kap. De kastanjebomen rechts ogen nog jong en staan er nu in 2013 nog. De A-paal is van de bovengrondse stroomvoorziening met twee "doornen" ringen tegen het ongewenst inklimmen van deze palen". Vitus werd toen hij wat groter werd aan het werk gezet in de bakkerij. Hij wilde altijd boer worden maar dat is niks geworden. Bakker Kossen stond bekend om z'n goede producten en had dan ook heel wat klanten. Vitus ventte met de bakfiets. Gebak werd verpakt in een triplex kistje welke de klant weer terugbracht na gebruik. Annemarie, de vrouw van Vitus en Duitse van geboorte, ventte ook mee. In de oorlog werd het huis en bakkerij gevorderd door de bezetter. De familie verhuisde toen tijdelijk naar Koedijk. Vitus is nog twee jaar tewerk gesteld in Duitsland waar hij, dat dacht Vitus, in de wapen industrie terecht zou komen. Maar nee, het werd ook daar werken in een bakkerij. Vitus had intussen kennis gekregen aan een leuk Duits meisje Annemarie Holst genaamd. Ze trouwden na de oorlog op 29 mei 1945. Over het pand: "Op de foto is nog de winkeldeur met etalageraam te zien. Na beëindiging van de bakkerij is de winkel bij de woonkamer getrokken en op de plaats van de deur is een raam gekomen. De opvallende dakversiering is hier verdwenen. Let op: bij het bovenraam zijn nog vier isolatoren te zien van voormalige bovengrondse stroomvoorziening." Na de oorlog werkte Vitus samen met zijn vader in de bakkerij. Annemarie en Vitus kregen drie kinderen te weten Elly, Jan en Peter. ;y De bakkerij omstreeks 1920 met gezin Kossen, rechts Jan i De bakkerij Cultuur-historische Vereniging Scoronlo december 2013 :r - -/.v; J §.X S; t> 5 •Mi V. "i V Bakkerij Jan Kossen 'v - '-y, - - «afwas?

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 123