W/Vl frmi SUrcA Jfcf/SfM Naast Wiedijk bezat Groet nog een smederij en wel van Masteling op Heereweg 242. Zie elders in dit nummer. Oudere gegevens vermeld den dat al in de 19e eeuw op beide plekken een smederij was gevestigd. De buurman, Carlo van Houten, kan zich Wiedijk nog goed herinneren. Klaas Wiedijk, een rijzige man met een hoofd vol wit haar en een witte snor, had in zijn smederij een fietsenmakerij gevestigd. De winkel, aan de voorkant van het pand aan de Heereweg 254, bevatte eerst huishoude lijke artikelen, voornamelijk keukengerei. Naderhand werd daar ook speelgoed verkocht. In de loop van 1961 werd aan de oostelijke zijde een kleine aanbouw verwezenlijkt, zodat de speelgoedafdeling wat kon uitbreiden. De winkel had een I /VL St J*- C/M kregen een lichtblauwe kleur met een kleurstelling die men in Groet tot dan toe niet kende. Later werd achterop het terrein een groter gebouw geplaatst dat onderdak bood aan een pa- lingkraam. Die mobiele kraam voorzag Sam van Drunen in zijn bestaan als kermisexploi tant. Hij reisde veel mee met de kermisfamilie Blokker uit Nieuwe Niedorp (zweefmolen, draaimolen, "hobbelende geit".) Op de Groeter kermis stond hij met zijn kraam direct links naast de ingang van café Mereboer. Na de familie van Drunen heeft Vroegop uit Sint Pancras daar een winkel gedreven in voorna melijk buitenkledij. Daarna heeft Rademaker het pand enige tijd als broekenwinkel gebruikt. Toen kwam de familie Lodder, die heeft getracht daar houten vloer en de toonbank be vond zich direct rechts van de deuropening, die in de voorzijde van de gevel zat. Cathrien Vriesman, die er zomers werkte, kan zich nog wel herinneren dat men in de winkel speelgoed, poppen, fietsen en in de zomermaanden vooral veel souveniers, schepnetten en strandballen verkocht. Rond 1962 verhuisde het gezin, dat één dochter had, Nienke, naar Kreileroord dat bij Barsingerhorn ligt. Overbuurman Bertus Stam en buur man Carlo van Houten wisten ons te vertellen dat nadat Wiedijk eruit ging de familie van Drunen erin kwam. Deze familie betrok het pand vrij vlot daarna. De winkel werd woning. De kleine zomerhuisjes achter het pand werden in eerste instantie verhuurd. Het gezin telde vijf kinderen, wiens voornamen allemaal met een S begonnen. Het huis kreeg dan ook een naam op de voorgevel: "Huize Rie-Tsjaa". De bakstenen muren werden werden gewit, de kozijnen een wat grotere kledingwinkel van te maken. Uiteindelijk kwam de stoffenwinkel van Maria Troost erin. Ernie Minkema, zoon uit een gelijknamige hore- cafamilie in Schoorl, vestigde zich daar naderhand met een broodjeszaak, thans uitgegroeid tot restaurant Lekker Puh. f. k Op de foto van de smederij Neeltje Wiedijk en rechts Klaas Wiedijk. In het midden een knecht waarschijnlijk de vader van mevrouw Alie Smit-Wiedijk De uiteindelijke bestemming van de smederij van Klaas Wiedijk in 2013 Cultuur-historische Vereniging Scoronlo december 2013 l >.y Wiedijk Heereweg 254 Groet Op de Heereweg 254 was de smederij van Klaas Wiedijk gevestigd.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 117