Herinneringen aan een bijzonder iemand Oud dominee W. Ph. E. van Kooten beschrijft enkele persoonlijke belevenissen met een buitengewone Schoorlse vrouw. ik toch gehoor aan haar vraag. Mevrouw van Socren ontving me vriendelijk. Wel enigszins gereserveerd hetgeen heel begrijpelijk was. Ik ontdekte al snel dat het een bijzonder iemand was. Zij sprak haar hond namelijk in het Frans toe hetgeen toch in Schoorl zeker niet gebruikelijk was. Misschien nog wel eens in Den Haag, waar zeker in bepaalde kringen aan het begin aan deze eeuw dit nog de gewoonte was. Waar we het in 't gesprek nog verder over ge had hebben, herinner ik me niet meer. Ik heb haar daarna nog een keer bezocht, maar verder contact bleef toch achterwege, totdat ik vanaf mijn fiets, rijdend door het Dennenlaantje, haar hout zag sprokkelen in het bos ernaast. Ik sprong van mijn fiets af en vroeg of ik haar misschien zou kunnen helpen. Daar was geen sprake van en vriendelijk wees zij mijn aanzoek af. Aanvankelijk dacht ik dat het alleen haar vrijetijdsbesteding was maar uit een krantenartikel dat ik veel later onder ogen kreeg, bleek dat zij bewust uit was op energiebesparing en het gesprokkelde hout dus in haar kachel zou verstoken. Heel prijzenswaardig maar ook heel bijzonder. Toch kwam er nog een vol gende ontmoeting en wel geheel onverwachts. Van iemand uit het dorp hoorde ik dat mevrouw van Soeren was opgenomen in de psychiatrische inrichting St. VVillibrord in Heiloo. Hen Want zo zouden we mevrouw van Soeren - van Leeuwen gerust kunnen noemen. Zij woonde aan de Voorweg, zo ongeveer tegenover het Dennen- laantje. Ik had haar naam horen noemen door zuster Heringa die bij ons "bakerde" na de ge boorte van onze jongste dochter Everdien. Zuster Heringa was de dochter van dokter Heringa en de schoonzuster van zijn opvolger dokter Risselada en zij vroeg mij: "Bezoek mevrouw van Soeren maar eens". Hoewel zij niet tot ons Kerkgenootschap behoorde en ik dus eigenlijk niets bij haar te zoeken had, gaf Een actuele weergave van het huis waar mevrouw van Soeren woonde. Het heette toen "La Griotte". Cultuur historische Vereniging Scoronlo mf.i 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 9