In die hoedanigheid ontvingen hij en de leden van het comité ZKH Prins Bernhard in septem ber 1939. Hij stelde in het oude raadhuis de burgemeester en de gemeentesecretaris aan de prins voor. Aan het einde van die maand organiseerde hij voor 500 militairen in het Doopsgezind Broederschapshuis te Schoorl en later in de garage van Van Reenen te Bergen filmavonden. Hij werd daartoe ondermeer in de gelegenheid gesteld door de commandant reservekapitein Jacob Lopes de Leao Lagune10. Uit de krant blijkt dat dit in goede samenwerking verliep. Het zijn allemaal brokstukjes die we verzamelen. Degene die de familie De Kadt uit Schoorl nog vaag heeft gekend is de heer Paul Lange veld (geboren 7 oktober 1916, overleden 24 oktober 2012, een zoon van mr. P. Langeveld). Met hem hebben we een gesprek gehad". Hij wist zich nog te herinneren dat Louis de Kadt in een gele auto reed van het merk Packard. Dat was heel uitzonderlijk in die tijd. We vinden nog een brokstukje. In april 1941 moet De Kadt als joods ingezetene zijn radio ontvangtoestel inleveren bij de burgemeester12. De gegevens van het toestel zijn tot in detail bekend. Dit is het laatste wat wij over de familie hebben gevonden. Het DMJ geeft aan dat de twee kinderen van Louis en Sonja de Kadt in maart 1942 thuis woonden en de oorlog overleefd hebben. Voorts is van dit gezin een JOKOS-dossier op het gemeentearchief van Amsterdam, dit is een dossier dat wordt opgebouwd rondom claims ingediend bij de Bonds republiek Duitsland voor tijdens de oorlog geroofde inboedel. Nawoord Vreemd doet het aan dat in de beantwoording op vraag van het Rode Kruis naar slachtoffers onder de ingezetenen in Schoorl gedurende de Wereldoorlog door de gemeente geen melding wordt gedaan van het weg voeren van deze familie en de jongeman. Op 5 maart 1942 zijn 176 Alkmaarse Joden naar Am sterdam weggevoerd. Die uit Schoorl later, op 22 april 1942. Hoe Goetsch die datum heeft vastgesteld hebben we niet kunnen achterhalen. Het zou goed zijn als de gemeenschap Schoorl alsnog zijn weggevoerde Joodse medeburgers met een herin neringplaquette op de Algemene Begraafplaats, als een aanvulling op het Monument Schoorl en het Monument Zijpersluis zou betrekken in het gedenken van die niet te bevatten wandaad in de Tweede Wereldoorlog11. B.A. van Dijk Naschrift redactie: De heer Bauwe van Dijk stelt voor dat de weggevoerde Joodse medeburgers op een passande wijze permanent in onze herinnering blijven. Toevalligerwijze valt het schrijven van dit artikel samen met een initiatief van de heren Pronk en Ti mans uit Aagtdorp die dit willen realiseren door het plaatsen van z.g. struikelstenen - het hart zou moeten struikelen - op de plek waar deze mensen gewoond hebben. SUrcA Oi&dom De ie foto is afkomstig van Henk Snip en de tweede van Wil lanssen. Schoor/, een mooi en rustig dorp met een rijk verleden, R.P Goetsch, juni 1967. Gesto NV, Alkmaar 2 www.ioodsmonument.nl. Het Digitaal Monument voor de loodse Gemeenschap in Nederland is een monument op internet om de her innering levend te houden aan alle mannen, vrouwen en kinderen die tijdens de Duitse bezetting als joden zijn vervolgd en die de Sjoa niet hebben overleefd. 3 In Memoriam is een boek met 101.414 joodse oorlogsslachtoffers die tijdens de Tweede Wereldoorlog uit Nederland wer den gedeporteerd en van wie geen graf bekend is. 4 Guus Luijters en Aline Pennewaard: in Memoriam, de gedeporteerde en vermoorde Joodse, Roma en Sinti kinderen, 1942-1945, Nieuw Amsterdam, 1024 pagina's 5 Gesprek met mevrouw C. Akkerman op 20 augustus 2010. 6 Vernietigingskamp Sobibor, Ju les Schelvis, 1994 De Bataafse Leeuw, Amsterdam p.507. 7 Zie daarvoor U draagt geen ster. De vervolging vn de joodse inwo ners in Bergen (NH) tijdens de TweedelWereldoorlog, P. Tammis, BV Bonneville, Bergen 200s 8 Vlg. De Tijd van dinsdag 21 januari 1941 9 De andere leden waren J.H. Arpeau, gep. onderwijzer, P.J.C. Maars, hoofdonderwijzer, J. Tromp, RK hoofdonderwijzer, C.Jvan Wijk, ambtenaar ter secretarie en K.P. Zuurbier, architect. 10 De Lopes vinden we later op de Erelijst voor gevallenen van het Oranjehotel te Scheveningen. Hij behoorde tot het spionageproces "Zomer". Gestorven 11 mei 1942. 11 Gesprek met de heer P. Langeveld te Bergen NH op 24 december 2011. 12 Invoernr. 204 Seer. Arch. Schoorl Regionaal Archief Alkmaar. Hierbij opgemerkt dat de heer J. van Baar mededewerker bij het RAA ons indertijd vertelde al te hebben ondervonden dat het Schoorl's archief weinig inzicht verschaft over het onderwerp Joden vervol ging in die gemeente. 13 Mogelijke aanvullende gegevens en opmerkingen kunt u sturen naar bauwevan.dijk@hccnet.ni of de redactie van dit blad. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 8