■mme Het stukje van de Dromer laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Aan de Dijk gaat het een en ander veranderen. En hoewel dromen bedrog zijn: er gaat veel verdwijnen. Maar misschien komt er, naast een immense hoeveelheid zand, ook weer wat voor terug. De dromer hoopt, wakker geworden, dat de wind de oude tijden doet herleven en misschien is dit ook zo. Veel Schoorlaars denken er ook zo over. En hadden de kenners ook niet gelijk met de Kerf? Echt zeker weten we het niet. De natuur gaat zijn gang en de mens kijkt toch vaak onwetend toe. Ondanks prachtige simu laties en wetenschappelijke berekeningen. In het kader van de zandsuppleties is het dus wel toepasselijk een afbeelding van de HMS "Prince George" te plaatsen. Een ander belangwekkend feit is een mededeling in de Alkmaarsche Courant van 20 maart 2013. Het woord "SchoorI" in combinatie met bezuinigingen bij Staatsbosbe heer. En wat stond in dit artikel onder de kop "Honderd ha groen te koop"? Staatsbosbeheer moet in de periode 2013-2017 100 miljoen euro's opbrengen. Iedereen mag op grond bieden, per internet. En wat is er dan in het Schoorlse mogelijk te koop? Niet de 1800 ha grote Staatsbos sen. Deze blijven echt buiten schot. Wel worden de "Dorps bosjes" van Schermer genoemd. Jawel, het staat er echt. Een se rieuze kanshebber, omdat deze niet behoren bij de Ecologische Hoofdstructuur. Ziet u het al voor u? Een stuk van de zuide lijke Nollen verkocht aan een kapitaalkrachtig persoon? Wordt het omgeploegd en ingezaaid met gras, hortensia's en bamboe met daar middenin een grote vijver? Ik denk dat voormalig eigenaar Arie Schermer(t) dit echt niet gewild heeft. Ik zal nog eens wat schenken, zou hij kunnen denken. Ja, wat gebeurt er verder in het Cultuurhistorische? In ieder geval heeft het kabinet besloten dat gebouwen tussen 1959 en 1965 gebouwd, onder bepaalde omstandigheden, behouden moeten blijven. Ze worden monumenten. Negenentachtig potentiële kanshebbers. SchoorI wordt niet genoemd. Plan Oost, in die roemruchte jaren gereali seerd, wordt dus niet aan de lijst toegevoegd. En ja, ik heb het al eens eerder in deze rubriek genoemd, kerken, villa's en kastelen komen makkelijker op de lijst, eventueel ondersteunt door een bekende architect. "Gewone" huizen verdwijnen alleen maar. Stel je kijkt over honderd jaar terug en alleen de nu geaccepteerde monumenten zijn blijven staan waar heeft Jan Modaal dan gewoond? Precies, die huizen staan er dan niet meer. De gewenste doorsnede van de periode 1959-1965 heeft het niet gered. Minister Jet Busscmaker zei: "Het gaat er ook om wat de gebouwen zeggen over de Nederlandse geschiedenis." Het gaat inder daad misschien wat ver om Plan Oost in SchoorI tot beschermd dorpsgezicht te verklaren maar laten we met z'n allen toch alert zijn op het eenvoudige, wat oudere huis. Probeer het zoveel mogelijk te behouden in plaats van te slopen! In dit dikke nummer van Scoronlo hebben we een divers aanbod van artikelen. Ik zou zeggen: "warm aanbevolen". En dan resten nog drie vragen. voor een volgend nummer willen we een artikel uitbren gen over de aannemer, schil der, dienstweigeraar, anarchist en vegetariër Cornel is (Cees) Kriller van Aagtdorp (t 1939). Wie wat weet of heeft, waaron der mogelijk een foto van hem, graag een mededeling naar de redactie (e-mailadres in de colofon). De andere vraag gaat over de soort paal die op de foto staat van de Damweg uit het begin van de oorlog. Wie kan hier wat van vertellen? Zie blz. 4 Verder wordt de redactie graag op de hoogte gesteld van buitenplees die nu nog in SchoorI staan. Dit naar aanleiding van het in dit nummer geplaatste artikel van Piet Bakker over een behouden buitenplee ooit staande in Groet. Van de redactie De redactie Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 5