De beerput De uitwerpselen vielen in een onder de houten zitplaat daarvoor speciaal gemaakte stapelput, deze werd in die tijd regelmatig geleegd en gebruikt als bemesting voor bijvoorbeeld de groentetuin maar ook voor de hagen en voor op het land. De beerput werd aan de achterzijde van het gebouwtje geleegd met een gierschop, een zinken emmer met schuin daar doorheen een lange houten steel. De put was via een deksel bereikbaar en de beer werd verspreid met een kruiwagen. Naast de plee was een z.g. "herenurinoir" geplaatst, daarmee wordt natuurlijk gewoon de pisbak bedoelt. Dit was een schuin aflopende houten bakgoot die uitkwam op dezelfde beerput als de plee met een overloop naar de gierkelder waar de koeienstal op uit kwam. Om privacy redenen was deze plek enigszins beschermd met een houten schutting van 1,80 m hoog. Van de plee zijn niet bewaard gebleven de houten binnenbetimmering met deksel. Ook het houten klinkstol is helaas verloren gegaan. En als toiletpapier werd veelal, u raadt het al, zoals gebruikelijk in die tijd, het papier van de krant gebruikt. De buitenplee verplaatst In november 2010, kwam in opdracht van het Openlucht museum een gespecialiseerd bedrijf uit de Achterhoek met de opdracht het pleetje in zijn geheel over te plaatsen naar Arnhem. De fundatie, een rollaag witte stenen, werd voorzichtig onder graven en ondersteund door een stalen frame, waarna het gehele bouwwerkje, zowel aan de bin nen- als aan de buitenzijde ingesloten werd in een stalen harnas van band- en hoekstaal. Een knap staaltje werk. De los zittende steentjes werden met houten wigjes vastgezet om te voorkomen dat het geheel tijdens het transport alsnog zou sneuvelen. De verplaatsing in z'n geheel heeft als doel de authentieke uitstraling zoveel mogelijk te behouden, zoals bijvoorbeeld de oude met tras gemetselde Foto uit juni 1956 en hier nog volledig in functie Inpakken van de buitenplee Cultuur-historische Verenicing Scoronlo mei 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 31