en beslissende indruk. Ze waren gelukkig erg blij met het aanbod en hadden er zelfs al een plek voor gereserveerd op het museumpark. Dit was naast de boerderij uit Zuid-Scharvvoude, die daar al in 1948 geplaatst is, maar in die tijd hebben ze de daarbij horende buitenplee niet meegenomen. Deze was namelijk van hout gemaakt, zoals gebruikelijk in die tijd, stond aan de slootkant en was waarschijnlijk totaal verrot. Toch bleef er al die jaren een behoefte om het erf rond de boerderij wat completer in te richten en daarbij ontbrak tot op heden een originele buitenplee uit het tijdvak waarin de boerde rij nog in functie was, eind 19e begin 20c eeuw. De technische gegevens 1 let gebouwtje is opgetrokken in halfsteens verband met een kleine roodkleurige handvorm steen van 18,5 x 9 x 4 cm. Aan de voorzijde bevindt zich een grenenhouten deurkozijn, voorzien van een kalk - en deur - sponning. Op halve hoogte zijn deze kozijnen voorzien van een gesmeed huisanker, welke aan de buitenkant is versierd met horizontale streepjes en kruisjes. Het deurtje is een zogenaamde opgeklamptc deur, d.w.z. staand verwerkte planken met groef en messing, dik 18 mm, met aan de binnenzijde een drietal horizontale planken. De sluiting is een z.g. houten "klinkstcl", een horizontaal stukje hout, meestal beuken hout. Door een gaatje in de deur, waardoor je een vinger moest steken, kon je de deur van binnenuit op slot doen en weer openen. Het deurtje heeft een hoogte van 166 cm en een breedte van 72,5 cm. De deur is draaibaar gemaakt aan twee gehengen. Opmerkelijk is nog de hoekver binding van de stijlen met de bovendorpel van het deurko zijntje, namelijk met open pen en gat, geborgd door een houten toognagel. De voorgevel is aan de boven zijde afgewerkt met een half steens rollaag van gele steentjes, in een vorm gelijkend op een klokgcveltje. Voor de deur van het authen tieke gebouwtje lag een straatje van gele steentjes, daar is echter weinig meer van terug te vinden. Achter het topgeveltje bevindt zich een z.g. lessenaardakje, gedekt met grijze Oudhollandse dakpannen. Binnen in het gebouwtje bevond zich een opgemetselde zit wand afgedekt met een houten zit plaat, voorzien van een opening, de bril, en afgedekt met een houten deksel met handgreep. Deel van de voorgevel CULTUUR-HISTORISCHE VERENIGING SCORONLO MEI 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 30