dat dc Russische taal machtig was. In de zomer van 1951 kwam het huis, omgedoopt tot "Van de Waterhuis", gereed. Beheerdersechtpaar Stoffel Van de Waterhuis Tegenover het doopsgezinde Broederschapshuis te Schoorl werd voor een groep van zestien van deze Russische ontheemden, inmiddels alle van een Neder lands paspoort voorzien, door de doopsgezinde en gereformeerde gemeente een huis met rieten dak gebouwd (later verbouwd tot een villa-achtig huis Oorsprong- weg 30). Toen deze groep eind 1950 in Schoorl aankwam was het huis nog niet klaar. Tijdelijk werden ze deze wintermaanden ondergebracht in het Broeder schapshuis. Intussen werd nog een beheerdersechtpaar gezocht Turkije Een groep welgestelde Russen, waaronder advocaten, bewakers van de vroegere tsaar, Kozak ken, maar ook grondbezitters waarvan hun gronden waren gevorderd, ontvluchtten hun land en kwamen in de omgeving van het Turkse Istanbul terecht. Door hun vlucht hadden ze ook geen geldige papieren meer bij zich. Koningin Wilhelmina regeerde ons land tussen 1898 cnl948 en na haar afscheid van de kroon met de daarbij behorende ondertekening van de Akte van Abdicatie heeft zij zich als prinses Wilhelmina voor deze groep, bestaande uit een paar honderd vluchtende Russen, sterk gemaakt en door bemidde ling gezorgd dat deze stateloos geworden personen een Neder lands paspoort konden krijgen. De doopsgezinde predikant Van dc Water en de administrateur/ boekhouder Blaauw werd gevraagd ter plaatse uit te zoeken welke mensen ervoor in aanmerking kwamen om de reis naar Nederland te maken. Ze werden in Nederland onderge bracht in tehuizen, kloosters of bij particulieren. Deze werd in Amsterdam ge vonden in het echtpaar Stoffel- Barnehl. Beide hadden jaren in Rusland gewoond. Hij bezat voor de Russische Revolutie een houthandel en woonde later als tuinder in de omgeving van Kaunas (Litouwen). Zij was een dochter van een doopsgezind dominee afkomstig uit de buurt van Odessa. De familie Stoffel bezat tot 1841 in de Zaanstreek een houthandel en houtzaagmolen, namen in 1842 te Schagerbrug een houthandel over en vertrokken in 1845 naar Deventer om daar opnieuw een houthandel en later ook weer een houtzaagmolen te drijven. Het was gebruikelijk in dit familiebedrijf dat een jongere generatic dan pas in het bedrijf kon komen als ze een periode in het buitenland had den doorgebracht om kennis van o.ahoutbewerki ngsmach i nes op de doen. De jonge Cornelis Stoffel vertrok in 1902 als 19 jarige naar Riga. In 1907 had hij een houthandel opgericht. Jfcyfrffx dr/e Qi&dom Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2013 Foto van de groep bij het Broederschapshuis. Achterste rij v.l.n.r. Anneke Farenhorst- Stoffel. Pieler Stoffel, Olga Stoffel-Mesman, Wolodymir llliuk. Andrej Drechtereff, Cornelis Stoffel, Iwan Lupenko, Tichon Malcev of Konstantin Mestnikov, Peter Nikolsky. Voorste rij: Karolina llliuk, Leni Stoffel-Barnehl. Ilona Magyary-Kossa. Cornelis Stoffel op een houtvlot in de rivier de Dvina richting Archangel. Op het vlot is een onderkomen voor de arbeiders zichtbaar, gemaakt van hout en stro.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 24