De Unie van (Vrouwelijke) Vrijwilligers In het kader van de cyclus verenigingen en stichtingen die in het Schoorlse werkzaam zijn of waren, dit keer aandacht voor de voormalige Schoorlse UW (1966-2011) en haar opvolger de SSV (sinds 2011). Toen er een vraag kwam van Scoronlo aan de Slichting Schoorlse Vrijwilligers (SSV) om een stukje te schrijven over het ontstaan en de geschiedenis van de UVV hebben we de oude notulen en briefwisselingen erbij gehaald. De SSV is de voortzetting van de UVV (Unie van Vrijwilligers), op 22 april 2011 opgericht na afscheiding van de Schoorlse afdeling van de Landelijke en Provinciale UVV. Dit was nodig omdat wij onvoldoende steun ontvingen van de provincie en er wel veel geld voor moesten afdragen. Helaas betekende dat ook dat we afstand moesten doen van de naam UVV. Het begin De plaatselijke UVV (vroeger de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers), werd opgericht in Schoorl op 7 oktober 1966. Later werd de naam gewijzigd in de Unie Van Vrijwilligers en werd het een stichting. De eerste brief in ons archief is van het hoofdbestuur van de Stichting Landelijke UVV gericht aan mevrouw C. van Westen, wonend aan de Huis- mansweg. Naast de felicitaties van het hoofdbestuur werd een bedrag van 100,- geschonken als startsubsidie. Veel medewer kers leken er niet te zijn zo blijkt uit deze brief, want er werden maar acht abonnementen be steld op het landelijk maandblad "Raad en Daad". Daarbij moet overigens wel vermeld worden dat de secretaresse enkele tijdschriften ontving en deze verdeelde over de belangstel lenden. De vereniging betaalde de abonnementen. Ook hadden veel vrijwilligers geen belang stelling voor een abonnement. De start van de UVV was eigenlijk de wens van drie plaatselijk actieve verenigingen om wat meer te doen voor alle Schoorlaars en dan de onder linge verschillen maar even opzij te zetten. Mevrouw Bergh speelde hierin een belangrijke rol. Het betrof het Katholiek Vrouwengilde met als voorzitter mevrouw Hauch, de Plattelands vrouwenbond van mevrouw Anne de Boer-Hemminga en de Hervomdc Vrouwengroep van mevrouw Ria Paarlberg. Toen de UVV opgericht werd was er nog geen bestuur. Ieder een deed wat er gedaan moest worden om de zaak draaiende te houden. Pas na een paar jaar werd er een bestuur gevormd. Dit eerste bestuur bestond uit de dames Anne de Boer, Bergh en Hauch. In die tijd was het de gewoonte dat de vrouw van de burgemeester zitting nam in het UVV-bestuur, na mevr. Bergh zijn ook de dames Stronkhorst en Bern hard jarenlang voorzit ter geweest van de plaatselijke afdeling. In het eerste jaar van haar bestaan, juni 1967, was de UVV in Schoorl al zeer geliefd. Zo werd een middag voor bejaarden maar liefst bezocht door 180 personen. Hier was duidelijk niet op gerekend, waardoor er al meteen een tekort in de kas ontstond van 105,10. Na een bedelbrief aan het hoofdbestuur werd besloten de Schoorlse afde ling nogmaals een schenking te doen en nu van 175,— De eerste uitnodiging die we in ons archief gevonden hebben is van april 1968. Het betrof een middag in "de Rustende Jager". Het programma bestond uit een film, het zingen van oude liedjes o.l.v. de onderwijzeres mevr. Hauch en tot slot een optreden van Jo de Leeuw uit Schoorldam met enkele YVcstfricse voor drachten. Ook toen al kon je melden dat je geen vervoer had. Je werd dan thuis opgehaald en weer teruggebracht. Nog steeds biedt de SSV aan om bij activiteiten mensen op te halen, dat is gebleven. Op 29 januari 1971 is de Stichting Unie van Vrouwe lijk Vrijwilligers, afdeling Schoorl zoals zij officieel heet, ingeschreven in het Centraal Stichtingenrcgister. Behalve Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 19