ï/fef/tfM n IloJr. ruti; 'em y, v \echtendo) .■-i ïy cm71 QUA am westen van de Houtjeslaan tot aan de duinen, was de grens met Bregtdorp. De Houtjeslaan liep in die tijd vanaf de Heereweg, nu de Voorweg, tot aan de Tarwedijk. De grenzen met Straat De Paardenmarkt, het paadje tussen de Paardenmarkt en de Kerkbrink, de zuidelijke nollen, de Evendijk en de Damweg waren de grenzen met Straat. Er woonden buren van Buy ten- duyn ten noorden en ten oosten van de Paardenmarkt. Hendrik Hoet woonde in 1732 aan de oostkant van de Paar denmarkt en zijn familie woonde daar later in een boerderij. Cornelis Baarts was in 1730 eigenaar van het huis, waar nu de Rustende Jager staat. In 1778 woonde daar een tapper. Aan de zuidkant van de Paardenmarkt stond herberg de Romijn van Jacob Werfbeecq, die ik niet als een buur van Buytenduyn herken. Deze stond dus in Straat. Tussen het huis van Hendrik Hoet en dat van Pieter Cornelisz Backer op Kerkbrink 1, liep een paadje. Ze waren beiden buren van Buytenduyn en daarom zie ik dat pad ook als grens. Tot slot Na 1761 werden de zuidelijke nollen ten gevolge van onwil en opstakeling (opgeworpen hin dernissen) verbeurd verklaard. De buurtschappen stopten als een rechtseenheid met een schepen. Rond 1900 werden er in de buurtschappen geen burenboe- ken meer gemaakt. In plaats daarvan kwam er een "Acte verhuring der wegen enz, der gemeente Schoorl". In 1908 werden in deze akte Buytenduyn en Bregtdorp niet meer genoemd. De wegen uit die buurtschappen werden bij de buurt Schoorl, het vroegere Straat, gevoegd. In 1910 is Buytenduyn opge heven en is het samen met Bregtdorp, via een verklaring en voor het symbolische bedrag van een gulden, overgeboekt naar de gemeente Schoorl. De nollen werden een wan delgebied. Er werden nieuwe weggetjes aangelegd en oude weggetjes verdwenen. In 1912 werd er door de ge meente in de zuidelijke nollen, een stuk grond gekocht voor het bouwen van een nieuw doktershuis. In 1914 kocht de letterkundige Herman Robbers (1868-1937) uit Amsterdam, in de noordelijke nollen een stuk grond om daar een landhuis te bouwen (de Nollen). Even terzijde, in 1933 schreef hij het boek "De Redding", een detective die zich in Schoorl afspeelde. In het vroegere Middenverndel kwam een stationnetje te staan. Heden ten dage herinneren twee huizen nog aan Buytenduyn. Op het molenhuis staat "Bui tenduin" en het is ook de naam van het huis op de hoek van de Gorters weg en de Laan weg westzijde. Sommige onderwerpen die in dit artikel ter sprake komen wil ik nog verder uitzoeken. Truus de Vries, 1995. Mr. Dr. A. De Goede, 1944. Truus de Vries nt' Literatuuropgaven. Acte verhuring wegen enz. der gemeente Schoorl voor het jaar 1908. Alkmaars jaarboekje, 1967. Archief van de Grootdammerpolder nr. 2.84.020 invoegnr. 17 en 3. Burenboeken van Buytenduyn (1712-1743) aantekeningen (na 1761). Burenboeken van Straat (1691) en van Catrijp (1850-1870). Cursussen van het Noord-Hollands Archief en het Regionaal Archief Alkmaar. Notulen van de gemeenteraad van Schoorl uit 1910. Oude woonsteden in Schoorl. loop en Tini Muelink, 2007. Scoronlo nummer 12. Westfriesche buurschap. Mondeling heb ik ideeën, opmerkin gen en aanvullingen gekregen van Wil Janssen, loop en Tini Muelink en van Harry de Raat van het Regionaal Archief Alkmaar. De twee foto's zijn afkomstig van Martien Mol, 2013 CULTUURHISTORISCHE VERENICING SCORONl.O MEI 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 17