De grenzen van Buytenduyn rond 1730 Aagtdorp en Catrijp zijn eigenlijk voor iedereen in het Schoorlse bekende namen. Truus de Vries beschrijft een minder bekende buurtschap, namelijk Buytenduyn. Inleiding Buytenduyn was een buurtschap en een rechtseenheid, met aan het hoofd een schepen. Ook Aagtdorp, Straat, Brcgtdorp en Catrijp waren dat. Ze werden al in 1148 in een acte vermeld. De schepen werd uit de buren gekozen. De grenzen van het buurtschap viel niet altijd samen met de rechtseenheid. Rond 1730 stond de kerk in Straat, nu het dorp Schoorl. Achter de kerk stond de school en naast de kerk het huis van de schout. In Straat stond ook nog een café. Omstreeks 1730 lagen, in deze volgorde, Aagtdorp, Straat, Buytenduyn, Bregtdorp en Catrijp naast elkaar. Het waren stroken tussen de duinen en de Nieuwesloot, vroeger de Rekere en nu het Noordhollandsch kanaal. Behalve Bregtdorp, dat vlak achter de duinen lag. Misschien dat Bregtdorp ooit ook tot aan de Nieuwesloot (of Rekere) heeft gelegen. Buytenduyn lag in de noordelijke en zuidelijke nollen (binnen- duinen). Een gedeelte lag in de polder achter Bregtdorp. Buytenduyn is niet altijd even groot geweest. Het gebied is in de loop van de tijd veranderd door koop, door veranderingen in de parochie en door ver anderingen in de loop van de Nieuwesloot. Buren waren vermoedelijk de boeren, of de pachters van boeren, die daar woonden. Het woord buur en boer is aan elkaar verwant. Waarschijnlijk De boerderij van de firma Kroon aan de Molenweg Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 14