y De vlucht van de stadhouder Stadhouder Willem V die geen hinderpaal voor de algemene vrede wilde zijn, betrad op 18 januari 1795 's morgens vroeg met zijn beide zonen de balzaal op het Binnenhof. Daar legde hij zijn functie neer en verliet dezelfde dag nog 's-Gravenhage om met zijn familie en verder gevolg, geholpen door Sche- veningse vissers en burgers, naar Engeland te vluchten. Het was ijzig koud en op het strand lag drijfijs. Met oostenwind in de zeilen vertrokken rond 12 uur 's middags de Oranjes waaronder de driejarige Willem Frederik George Lodewijk, de latere Koning Willem II. Rond twee uur 's middags droeg een visser de ongelukkige vorst op zijn schouders door het water naar de pink, die hem naar een Engels oorlogsschip zou voeren. Een grote menigte, waaronder veel Scheveningse vrouwen met hun kinderen, namen afscheid van de Oranjes. Zodra ze aan boord waren klom prins Willem Frederik, de latere Koning Willem I, in de mast en wuifde de menigte aan het strand een laatste vaarwel toe. Willem V verliet de vaderlandse bodem die hij nimmer meer zou aanschouwen. Later zou hij zich in Duitsland vestigen, waar hij in 1806 te Brunswijk overleed. De terugkomst Prins van Oranje Op 17 november 1813 werd over heel Nederland een proclamatie verspreid waarin de terugkeer van het Oranje geslacht op Nederlandse bodem werd aangekondigd. Na Napoleons nederlaag eerder dat jaar werd Willem Frederik, de zoon van de in 1795 gevluchte stadhouder Willem V, gevraagd naar Neder land te komen. Op 21 november 1813 ondernamen Gijsbert Karei van Hogendorp, van Limburg Stirum en van der Duyn van Maasdam (het beroemde Driemanschap) een staatsgreep. Zij riepen de Nederlandse onafhankelijkheid uit en namen voorlopig het Algemeen Bestuur op zich. Op hun uitnodiging ondernam de erfstadhouder prins Willem Frederik van Oranje-Nassau de eerste stappen om voet op Nederlandse bodem te zetten. Op 30 november kwam hij aan op het strand van Scheveningen en op 2 december werd hij uitgeroepen tot soeverein vorst. 6 december 1813 werd de aan vaarding van de soevereiniteit door Willem I gepubliceerd. De nieuwe onafhankelijkheid werd een feit en Nederland kon aan een nieuwe toekomst beginnen. De onafhankelijkheid van het Koninkrijk der Neder landen is op nationaal niveau eerder elke 50 jaar herdacht. In Scheveningen en Den Haag werd de onafhankelijkheid sinds 1813 elke 25 jaar gevierd met het naspelen van de landing van de Prins van Oranje op 30 november 1813. In Camperduin liep de Prins een nat pak op Honderd jaar geleden, in 1913, werd het toen 100 jarig bestaan van het Koninkrijk der Neder- Statiefoto van de roeiers Abdift Oi&dom r JUreAtrnJ, Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2013 l *- rr*

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 12