Camperduin en Groet vierden in 1913 de honderdjarige onafhankelijkheid van Nederland In 1813 vertrok de Franse bezettingsmacht van Nederlandse bodem. Honderd jaar later werd dit ook in onze contreien gevierd. Wat eraan vooraf ging Franse troepen van het "Noorderleger" trokken in de winter van 1794-1795 o.l.v. Pichegru ons land binnen, waarbij koning winter de republikeinen te hulp kwam. In 1794 valt de winter vroeg in. Weliswaar dooit het eind december een paar dagen, maar in de oudejaarsnacht begint het opnieuw hard te vriezen. Vanaf de derde week van december 1794 raakt Nederland geheel in de greep van de vorst, tot zeventien graden onder nul. De kanonneerboten die op de grote rivieren patrouilleren vriezen vast. Na het forceren van de grotendeels bevroren rivieren marcheren de Fransen op 17 januari 1795 zonder noemenswaardige weerstand Utrecht binnen en men krijgt opdracht zich van de Bataafse vloot meester te maken. Deze ligt te Nieuwe Diep (Den Helder) ingevroren. Tot een gevecht is het niet gekomen. De bevelvoerende officier geeft de vloot zonder slag of stoot aan de Fransen over. De Franse huzaren van de naar Den Helder gezon den brigadegeneraal de Winter worden feestelijk onthaald door de waarnemend commandant van de in de haven van Nieuwe Diep ingevroren divisie oorlogsschepen, de kapitein jhr. H.A. Ruijsch. Het is ook dezelfde Ruijsch die in 1797 tijdens de zeeslag bij Camperduin commandant van de "Gelijkheid" was. Koets met hoogwaardigheidsbekleders Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2013

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2013 | | pagina 11