v j'n 1 fal/n< tfv. fSTutit H&jlrfh*. QisAom en daarnaast de vrouw van de machinist en een student. De omgekomen 24 Noorse zeelieden van de Skoghaug worden herdacht in de hal van een enorm herdenkings monument voor zeelieden in Sta ver n in Noorwegen. In deze hal bevinden zich op koperen platen de namen van duizenden dodelijke slachtoffers. Het Sjomennenes Memorial Hall in Stavern is het nationale monu ment voor de Noorse zeelieden ter koopvaardij, die in een oorlog of daarna omkwamen zowel op Noorse als op buitenlandse schepen. De Memorial Hall is gebouwd als een piramide op een rand van een bergtop aan het Skager- rak en werd ingehuldigd door koning Haakon VII op 1 augus tus 1926 naar aanleiding van de Eerste Wereldoorlog. Inmiddels dus voor beide wereldoorlogen. Wrakduiken Duikers van de Haarlemse duikvereniging hebben regelma tig op het wrak van de Skoghaug gedoken. Het voordek op de boeg maakte bij hun indertijd een enorme indruk. De boeg stak toen zo'n vier meter boven het zand uit. Er lagen twee trossen opgerold aan dek aan beide zijden van een stoom- ankerlier, alsof de dekdienst dat gisteren nog had gedaan. Veel van het schip ligt nu onder het zand, mede veroorzaakt door de Hydrografische Dienst, waardoor het schip nu al aardig plat is geworden. Noorse filmmaker Werkend aan dit artikel kwam plotseling de gedachte bij me op hoe het verder met Arnt Rokke zou zijn gegaan, na zijn thuiskomst in Noorwegen, als enige overlevende van dit schip. Zoekend op internet naar Noorse scheepvaartsites kwam ik een Noors Scheep vaart forum tegen. Ik bleek niet de enige die op zoek was naar Arnt of zijn familieleden. De Noorse filmmaker Arnc Sorenes had in december 2006 dezelfde vraag al op dit forum gesteld. Een ander forumlid, Per, was ook op zoek naar Arnt. Hij wist via belastingaanslagen en andere registers te achterhalen dat hij in 1923 geboren was en tussen 2000 en 2001 in Trondheim woonde. Arne Sorenes vond dat Arnt in 2001 is overleden, waarschijnlijk in Trondheim. Misschien dat de inspanningen van de filmmaker Sorenes, werkend voor de NRK (Noorse Radio-TV zender), er nog eens toe kan leiden dat van de ramp met de Skoghaug een film wordt gemaakt. Gegevens schip Het schip is gebouwd en afgele verd in 1930 door SP Austin Son Ltd, Sunderland als "SEA VALOUR" voor Dover Nav. Co Ltd, Dover. In januari 1947 is ze gekocht door D/S A/S Alf Lindos Rederi, Haugesund te Noorwegen en omgedoopt in "SKOGHAUG". Diverse krantenartikelen uit 1947 en 1948 Norwegian Merchant Fleet 1939-1945 Wil Janssen Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2012 Bronnen: Belgisch Wrakkenregister Wrecksite.eu De Clock van Callens-Ooghe, december 1997. artikel "Drama op de Noordzee" door Kees Vriesman van de Historische Vereniging Callantsoog Duikverenigingen uit o.a. Haarlem en Zaandam. Eigen kranten- en wrakkenarchief KNRM IJmuiden Sandefjord Shipsforum Sjomennenes Memorial Hall in Stavern. Noorwegen Texel-Plaza. artikel "Paal 22 een goeie juttersplek?", door Gelein lansen gepubliceerd zaterdag 19 januari 2002 Wrakduikfilmpjes over de Skoghaug op Internet via Youtube te benaderen. De foto's zijn afkomstig van de schrijver. Minnehallen te Larvik-Stavern.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2012 | | pagina 9