*rntyymrnctf/ is begraven of naar Noorwegen is gebracht heb ik tot nu toe nog niet kunnen achterhalen. Wrak gevonden Volgens de kustwacht heeft de bemanning van het schip geen noodseinen gegeven, vermoedelijk omdat het zo snel zonk, waardoor de locatie van de juiste plek van dit drama in eerste instantie in de buurt ten noorden van IJmuiden werd gedacht. De stoomtrawler YM 58 die van Grimsby (Engeland) terugkeerde naar IJmuiden, had tien mijl noord westelijk van IJmuiden twee masten boven het zeeop pervlak zien steken waarvan de achterste een lantaarn droeg. Dit wees erop dat de ligging van het wrak ongeveer acht mijl uit de rede van Egmond lag. Spoedig stuurde de marine het schip de RY 2 naar de door de trawlerschipper opgegeven positie. Het schip had geruime tijd om het wrak gekoerst en de commandant was van mening dat dit inderdaad het wrak van de Skoghaug was. Zo gauw het weer het toeliet zou een duiker in het wrak afdalen. Men sprak al van een mogelijke berging van het schip. Het duikersonderzoek wees later uit dat het schip een ketclontploffing had gehad en de ramp dus niet veroorzaakt was door een mijnontploffing. Naast dc marine route- ringsdienst stelde ook het loodswezen, in opdracht van de i nspecteu r-generaa 1 kapitei n - ter-zee D. C. M. Hetterschij uit Den I laag, een rapport samen. Voorlopig kan slechts gemeld worden dat men na bereke ningen tot dc conclusie was gekomen dat niet donderdag de 25ste om twee uur 's nachts, maar op woensdagavond om half elf van deze kerstnacht de explosie het schip opengereten heeft. Binnen vijf minuten tijd verdween het vaartuig in dc diepte. Men raakte er steeds meer van overtuigd, anders dan eerst gedacht, dat de rampplek dus ver benoorden IJmuiden ligt en wel ten westen van de kuststrook tussen Egmond en Schoorl. De eerste onderzoe kingen spraken nog van een ketelontploffing maar latere onderzoeken spreken dit tegen en schrijven de ontploffing toe aan een mijn bewesten Egmond aan Zee. Beide aangespoelde sloepen geveild Begin 1948 werd te Camperduin een veiling van z.g. strandvon derijgoederen gehouden ten overstaan van de burgemeester van Schoorl. Beide aangespoelde sloepen van de Skoghaug werden op deze veiling, die op het erf van de strandvonder Simon Gutker werd gehouden, verkocht. Men werd daarbij nog eens herinnerd aan het zee- drama met het Noorse schip. Herdenkingshal Er waren, zoals eerder vermeld, 27 personen aan boord, 25 zeelieden (waarvan alleen Arnt Rokke de ramp overleefde) Veiling van beide sloepen op het erf van starndvonder Simon Gutker. Aanwezig ongeveer 50 personen waarvan velen uit Groet en Camperduin. Cultuur historische Verenicing Scoroni o mei 2012

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2012 | | pagina 8