dxi Het Noors S.S. Skoghaug verging kerstnacht 1947 Veel Noordhollandse kustbewoners hoopten op een rustige kerst in 1947 maar deze werd ruw verstoord door een scheepsramp waar vele instanties en particulieren beide kerstdagen en erna bij betrokken raakten. +Scr3 tfv.ssrutu -OfO//v^: P4rcA Ctyn/orft fi&j>r£h< Qi&dom Grote scheepsrampen komen wereldwijd gelukkig niet zoveel meer voor. Dit geldt ook voor scheepsstrandingen welke vroeger regelmatig ook aan onze Noordzeekust voorkwamen. Helaas, afgelopen januari was het echter weer goed mis en haalde scheepsincidenten uitgebreid de media. Vrijdagavond 13 januari 2012 kapseisde het luxe Italiaanse cruiseschip Costa Concordia omdat de kapitein "een groet" zou willen brengen aan een col lega op het Toscaanse eilandje Isola del Giglio. Twee en dertig personen kwamen hierbij om. Woensdag 18 januari 2012 vaart de tanker Athiri tegen de voor de kust van Hoek van Holland liggende Sloman Themis aan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor maar er was wel veel schade aan beide schepen. Vrijdag 20 januari 2012 vraagt 's morgens om half vijf het Filip pijnse vrachtschip Aztec Malden om hulp van de kustwacht. Deze vraag om hulp bleek echter te laat. Een stranding voor de kust nabij Wijk aan Zee was onvermijdelijk. De volgende avond werd het schip al vlotgetrokken en naar de haven van IJmuiden gesleept. In een apart kadertje onder de kop "Gestrand" vermeldde het NHD in de zaterdageditie drie eerdere strandingen tussen Wijk aan Zee en Castricum zijnde de be roemde stranding in 1972 van de Wan Chun, het vergaan van het vrachtschip de Vrijheit in 1903 en het verdrinken op kerstavond 1947 van 26 Noorse zeelieden nadat hun schip op een mijn liep. Dit schip, waarvan de naam echter niet vermeld werd, was de Skoghaug waarover onderstaand verhaal gaat. Kerstavond 1947 Eind december 1947 meldde de krant de Vrije Alkmaarder dat er nog veel mysteries om de Skoghaug-ramp waren en dat een ontploffing op dat schip had plaatsgevonden tussen Egmond en Schoorl. Er blijven nog steeds veel onopgehelderde vragen over deze scheepsramp, waarbij het Noorse schip in de golven van de Noordzee ten onder ging. Deze zeeramp, die plaatsvond tussen de (Heilige) Kerstavond en de le kerstdag 1947, zorgde voor grote ophef in veel Noord hollandse kustgemeenten. Het schip was woensdag 24 december 1947, de dag voor Kerstmis dus, om twee uur 's middags met een lading steen kool vertrokken uit Rotterdam naar het Noorse Haugesund. Om kwart over vier werd Hoek van Holland bereikt waar de loods spoedig van boord ging. Met stormachtige wind, hoge zeecn en zware regenbuien voer men toen de zee op. Het schip bereikte niet meer dan een snel heid van 7-8 knopen. Met een normale snelheid zou het in niet meer dan een dag de afstand Rotterdam naar Oslo doen. Kerstavond werd gevierd met wat extra voedsel en varkens vlees steak. Ook mocht men een fles aquavit delen (sterke drank uit Scandinavië). Explosie Ongeveer om half elf deze kerstavond volgde een enorme explosie. Allen, behalve een 20 jarige student, kwamen snel aan dek. Deze student brak namelijk bij het verlaten van de lounge zijn rug en kon dus niet verder. De achterste mast liet al los en wiebelde hevig heen en weer. Iedereen spoedde zich onmid dellijk naar de twee motorred- dingsloepen aan dek. Toen de bemanning de touwen van de sloepen had doorgesneden viel het nog niet mee om deze naar het water af te laten zakken. De Skoghaug zonk nadat ze iets meer dan 100 meter van het schip verwijderd waren. Dit was ongeveer 25 minuten nadat de explosie had plaats gevonden. Spoedig hierna sloeg door een hoge golf, veroorzaakt door het zinken van het schip, 77 in /a/7771 - rrOftt Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2012

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2012 | | pagina 5