Het heeft deze keer wat langer geduurd voordat nummer 36 uit kon komen. Oorzaak was allerlei drukke werkzaamheden van de redactieleden op het niet redactionele vlak. Toch heeft redactielid Wil Janssen niet stil gezeten. Hij heeft een bijdrage geleverd aan de Schoorlsc Uitvaartkrant, een uitgave van de uitvaartvereniging "De Laatste Eer". Het betreft dan een zeer lezenswaardig artikel geschreven over opvallende graven op de Algemene Begraaf plaats van Schoorl. En dan gaat het hier in het bijzonder over de Russen die na de Russische revolutie gevlucht waren en uiteindelijk deels in Nederland terecht kwamen. Misschien leidt één en ander tot een uitgebreider artikel met foto's hierover in ons blad. Ook de andere redactieleden hadden het druk met diverse werkzaamheden. En zo verstrijkt de tijd. Toch hebben we weer enkele artikelen voor u verzameld. Het is altijd een goede gewoonte geweest een artikel te plaatsen over verenigingen of stichtingen die een bijdrage leveren aan Schoorls cultureel erfgoed. Dit keer hebben we een bijdrage van Landschap Noord-Holland kun nen opnemen. Deze stichting heeft enkele kleine gebiedjes in het Schoorlse. Recent is daar door een schenking een klein natuurparadijsje aan toege voegd. Het terrcintje ligt op de hoek Mollaan/Omloop. Vlak daarbij in de buurt, we gaan de Teugelaan in, heeft al weer jaren geleden een zeer oude boerderij gestaan waarvoor de gemeente Schoorl een sloopvergunning had afgegeven. Onder andere de Bond Heemschut heeft hiertegen toen scherp geageerd maar niet slopen bleek onbespreekbaar. De Bond noemde toen als oorzaak het (toen nog) ontbreken van een gedegen monumentenlijst. In het vorige nummer is aandacht besteed aan deze Bond Heemschut en nu hebben we voor u enige foto's verzameld die een aardig beeld geven van het uiterlijk van deze historische boerderij die al weer bijna dertig jaar weg is. Verder besteden we aandacht aan de drie kaasfabrieken die in de vorige eeuw op Schoorls grondgebied hebben gestaan. Eén in Groet, één in Schoorldam en één in Catrijp. Door con centratie van activiteiten, een bekend tijdsbeeld, verdwijnt er veel. Deze bedrijven zijn dan ook stuk voor stuk verdwenen en opgegaan in een groter, buiten Schoorl liggend, verband. Dan hebben we de scheepsramp van het stoomschip de Skog- haug. Precies vijfenzestig jaar geleden zonk het schip en de enig overlevende spoelde in een sloep bij Camperduin aan. Zijn relaas en dat van de naspeuringen van de schrijver deed een gedegen artikel ont staan. U vindt het in ons blad. Van Nic Out ontvingen we een artikel over de reformatie in Schoorl. Het is al weer ruwweg 450 jaar geleden dat velen de Rooms-katholieke godsdienst afvielen en over gingen naar de Nieuwe Leer. Door de Spaanse overheerser werd krachtig opgetreden tegen deze ketterij. U weet het vast nog wel: de Beeldenstorm en de Raad van Beroerte. De katholieke geeste lijken die al dan niet overgingen naar dit nieuwe geloof speelden een grote rol in dit proces. De schrijver maakte gebruik van verslagen van de rapporteur van de Raad van Beroerten toegespitst op Schoorl. Deze worden nu bewaard in Brussel. Henk Snip schreef een bijdrage over de groenteboer Piet Greeuw. Piet is al weer een vijftigtal jaren niet meer onder ons maar oudere Schoorlaars zullen hem zeker nog wel herinneren. Het was dan ook in een tijd dat iedereen elkaar kende. Zeker zo'n markante persoon. De schrijver heeft gebruik gemaakt van de verha len en bewaard gebleven foto's van nabestaanden van deze Piet Greeuw. En dan komen we al weer uit op de achterpagina. Het is al weer een traditie geworden hier het verleden te presenteren en de al dan niet gewenste onzekerheid van de toekomst te noemen. Dit keer meende de redactie aandacht te geven aan "Schoorl klopt". Blijft het Groene Hart in tact of versteend het? De redactie is zeer tevreden met de geleverde bijdragen maar kan toch niet nalaten aan de leden te vragen een inspanning te leveren voor komende nummers. En verder, als u het niet met bepaalde delen van de artikelen eens bent of aanvullingen weet, dan roepen we u op dit aan de redactie kenbaar te maken. Zie hiervoor de telefoonnummers of het redactie e-mail adres. De redactie Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2012 Van de redactie

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2012 | | pagina 3