tegenstelling met Warmen- huizen. Daar was de koster sterk hervormingsgezind. Het kostersambt was destijds een belangrijke functie. Deze functionaris was veelal tevens dorpsonderwijzer, hetgeen zowel in Schoorl als in YVar- menhuizcn het geval was. De Warmenhuizer koster beschikte over de sleutel van de kerk. Hij liet daarin de pastoor niet meer toe en stelde de kerk ter beschikking van "diegenen die favoriserend waren van die factie genaampt de gheusen". Een aantal personen is ook de kerk binnengedrongen en heeft twee beelden omver gehaald. In Groet, dat behoorde tot het baljuwschap Kennemerland, zou zich geen hervormingsbeweging hebben voorgedaan. De pastoor, heer Cornell's Bartolomeeusz, verklaarde dat zijn parochi anen zich "nyet gemoeyt en hebben mette nyeuwicheden dese voorledenc twee jaeren opgercsen". Het optreden van Alva heeft zijn uitwerking niet gemist. Velen voelden zich niet veilig meer. Ten tijde van het onderzoek waren de pastoors van Camp en Schoorl vertrok ken. De hierboven genoemde Adriaën Jacobsz was met nog enige personen scheep gegaan op een pink en naar Engeland vertrokken. Er ontbraken in het dorp nog enige gezichten, waarvan gezegd werd dat ze zich in Amsterdam bevonden. Uiteindelijk zijn in het kwartier Alkmaar 54 personen voor de Raad van Beroerten gedagvaard. Ook Hendrik van Brederode werd gedagvaard. Hij was inmiddels naar Duits land uitgeweken, waar hij nog voor het tot een uitspraak kwam, is overleden. Behalve over de godsdienst kwestie verschaft het onderzoek nog wel gegevens over Schoorl in het algemeen. Camp moet meer voorgesteld hebben dan het huidige Camperduin. Het zond twee van de zeven schepenen naar de plaatselijke schepenbank. Het was ook in staat om een eigen pastoor te onderhouden. Schoorl moet een relatief omvangrijk dorp geweest zijn. Er fungeerde een kapelaan en die kwamen in de zestiende eeuw niet zo veel voor. Het dorp moet ook gefloreerd hebben. Het was in staat om onmiddellijk een bedrag van duizend daalders op tafel te leggen, hetgeen destijds een flinke som was. De Brusselse documenten geven een goed beeld van de scheiding der geesten die in de 16c eeuw in Schoorl ontstond cn van de persoonlijke drama's die daarmee gepaard gingen. Het Regionaal Archief in Alkmaar beschikt over een fotokopie van de Brusselse stukken. Ze zijn geschreven in z.g. gotisch cursief schrift. Een aan het archief verbonden werkgroep houdt zich bezig met een overzetting in modern schrift. N.J. Out Bronnen: Algemeen Rijksarchief Brussel, fonds Raad van Beroerten, inv. nr.109. M.Dierickx De lijst der veroordeel den door de Raad van Beroerten. Revue Beige de philologie et d' his- toire. Annee 1962. R.R.Post: Kerkelijke verhoudingen in Nederland voor de reformatie. Utrecht/Antwerpen 1954 Verklaringen: Fugitiven: personen die op de vlucht zijn. Latiterenden: personen die zich schuilhouden voor (mogelijke) gerechtelijke vervolging. Sermoen: preek Secreet: geheim "Omme eenich secours oft anders bescheet nopende de predicatie van denselven te hebben": Vrij vertaald: om enige hulp van, in dit geval, de heer van Brederode te ontvangen. Gheux: hier: zoals bij de geuzen Cultuur historische Vereniging Scoronlo mei 2012

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2012 | | pagina 21