+&rrg win 1 faJn QisAam lijkt het maar als je dit vergelijkt met de melkproductie in geheel Nederland in dat jaar, 4350 miljoen ton, dan is dat maar een schijntje. Het was overigens niet alles kaas wat de klok sloeg. Dit blijkt uit een advertentie van de Alkmaarsche Courant uit 1929. Daarin stond dat er 40 liter karnemelk werd aangeboden voor 1,20 per bus. In 1930 werd een boterkelder bij de fabriek gebouwd. In juli 1938 ging de oude fabriek in vlammen op. Veel inwoners gingen na het zien van rook en vuur met een schep op pad omdat ze dachten dat er een duinbrand was. In Schoorl werd gefluisterd dat er sprake was van opzet. In 1952 werd er een nieuwe kaasmakerij in gebruik genomen, naast de oude fabriek. De melkproductie van de Schoorlse boeren nam toe tot 5 miljoen ton maar doorkazen was niet meer vol te houden. In december 1964 viel het doek en verhuisde de productie naar melkfabriek Aurora in Opmeer. In Schoorl waren er toen 110 aangesloten boeren maar met ieder weinig koeien. Soms met maar vier of vijf koeien. De laatste directeur was Gosse de Boer. Wilt u er meer van weten: Piet Bijl heeft in nummer 28 van Scoronlo (maart 2005) over deze fabriek al eens een stukje geschreven. Andere directeuren/bedrijfs leiders waren J. Polle, daarna D. Duin tot 1943. De directeur daarna was G. Stapel tot 1950 toen tot 1953 de heer S. Akkerman het overnam en dan tenslotte G. de Boer. Coöp. Kaasfabriek "Groet" Ook Groet heeft een kaasfabriek gekend. In 1888 werd deze opge richt door oud-burgemeester Johannes C. Peeck die deze fabriek vestigde in de boerderij van Huibert Nottelman op de Hccrewcg 220. Nottelman was meteen ook de eerste kaasma ker van de fabriek. Een zoon van Johannes Peeck, Anthonie, is ook nog directeur geweest. November 1917 werd een huismanswoning, ingericht als kaasfabriek, te koop aangeboden voor 2935,- In 1918 sloot de fabriek omdat in de Eerste Wereldoorlog niet voldoende grondstoffen aanwezig waren om kaas te produceren. Het leeuwendeel van de productie verhuisde naar Kennemerschei in Schoorldam. Niet naar de Goede Verwachting omdat bij die fabriek de Roomse boeren aangesloten waren. Zo ging dat in die tijd. Deze kaasfabriek was in zuivelend Nederland een hele kleine. Op het laatst waren er 82 leden aangesloten. De laatste kaasmaker was Johan Ens. Hij werd later kaasmaker bij Kennemerschei. Na sluiting van de kaasfabriek kwam het pand in handen van de fam. Polle die daar nog jaren geboerd heeft. Na hun vertrek naar een nieuwe boerderij in 1995 werd het grootste deel van de boerderij gesloopt. Nu staan daar villa's. In Schoorl bekend onder de naam Goudkust. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2012 mrnr Personen op één of andere wijze betrokken bij de kaasfabriek "De Goede Verwachting". De kaasfabriek van Groet.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2012 | | pagina 14