In de reeks over stichtingen en verenigingen die werkzaam zijn of waren in de voormalige gemeente Schoorl vervolgen wij met het Landschap Noord-Holland. Bosjes van Verweij. Foto Rob Boer Weitje en Bosje Het Weitje van Pietje ligt tussen de Omloop en de Duinweg, langs het fietspad het Eenmans- pad en is eigenlijk een grote natuurlijke tuin. I let gebied, in 1988 geschonken, is genoemd naar een schaap dat er ooit graasde. 1 let is het kleinste bezit van Landschap Noord-Holland. I let weideland wordt nat gehouden door een du in rel die dwars door het Weitje stroomt. Zo'n duinrel voert meestal heel schoon water aan. Onlangs werd er een zeldzame plant ontdekt, de paarse schubwortel. Een plant die parasiteert op bomen. Landschap Noord-Holland maait na het bloeiscizoen en zo blijft het gebied bloemrijk en een paradijs voor vlinders en hommels.Vlakbij de kruising van de Laan weg en de Voorweg bezit Landschap Noord-Holland de Bosjes van Verwey. In de bos jes staan loof- en naaldbomen en daaronder groeien veel varens en stinsenplanten. Van het vroege voorjaar tot in de zomer huist er een flinke reigerkolonie in de toppen van de hoge dennen. Weitje, Bosje en Landje zeer het beschermen waard De inwoners van Schoorl houden van natuur. Ze wande len graag in de Schoorlse duinen maar ze koesteren ook de natuur in het dorp zelf. Soms steken ze veel energie in een goed beheer van hun tuin, een bosje of een oud landje. De natuur bloeit op, er verschijnen leuke planten en het stikt er van de dieren. Maar wat gebeurt er met dat stukje natuur als je er zelf niet meer bent? Dan wil je eigenlijk dat iemand anders er goed voor zorgt. Precies om die reden heeft de Stichting Landschap Noord- Holland drie natuurgebieden gekregen in Schoorl. Het gaat om het Weitje van Pietje, Bosjes van Verweij en zeer recent het Nieuwe land van Stam. Gekre gen van de eigenaars met de opdracht er voor eeuwig goed voor te zorgen. Weitje van Pietje. Foto Jos Teeuwisse. Landschap Noord-Holland CUI.TULR-MISTORISCMF. VERENIGING SCORONLO MEI 2012

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2012 | | pagina 10