Zoolang beide dames leven, behouden zij het vruchtgebruik van het 10,5 H.A. groote bezit. Als eerste beheerders van de stichting treden op de heeren Stroink, bankdirecteur te Alkmaar, v.d. Hoop, broeder van mej. v.d. Hoop en de heer F. Schermer, raadslid der gemeente Schoorl. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd van een en ander mededeeling gedaan en met algemeene stemmen besloot de raad de dames voor deze daad, waardoor zonder cenige kosten voor de gemeente in het centrum van het dorp als het ware een natuurreservaat behouden blijft, schriftelijk dank te betuigen. B. en YV. hebben aan dit besluit in van groote waardering getuigende bewoordingen uitvoering gege ven en het is ons bekend, dat de bevolking met groote ingeno menheid van de sympathieke daad kennis heeft genomen. Dit is volkomen begrijpelijk, want het oude Schoorl, bekend uit de schets "Toon de Jager" uit de Camera van Hildcbrand, is de laatste jaren druk bezig te metamorfoseeren in een modern pensiondorp. Om dit in goede banen te leiden stelde de raad het vorig jaar een uitbreidings en bestemmingsplan vast, waarbij hij blijk gaf te begrijpen, dat het behoud van het eigenaardig karakter tevens beteekent de verdediging van de betrekkelijke welvaart waarin de Schoorlsche bevolking zich thans dankzij het vreemdelingenverkeer, kan verheugen. Schoorl heeft vanaf Bergen tot de Hondsbossche Zeewering, met aan het einde Kamperduin, dat bezig is zich tot een badplaats van beteekenis te ontwikkelen, ter lengte van 10 K.M. een straatweg te on derhouden, die over de geheelc lengte langs den begroeiden duinvoct loopt. De langs dezen weg gelegen boerderijen en typische tuindershuisjes hebben reeds een reeks van jaren de schilders van het I lollandsche landschap getrokken. De schilders Piet Wiegman, Th Lau, D.H.W. Filarski en het echtpaar van Os-Straver, alsmede de kunstcriticus-schilder Niehaus vestigden zich er permanent, terwijl de kunstenaars Hildo Krop, Joep Nicolas en Lugt er 's zomers verblijven en vele Hollandsche kunstenaars er regelmatig werken. Mede aan hun invloed is het te danken dat men er in Schoorl niet op gesteld is om van deze karakteristieke N.H. gemeente, die in het eenige honderden H.A. groote duin gebied van het Staatsbosbeheer een ideaal recreatieoord bezit, een troosteloos villadorp te maken. De Schoorlsche boeren blijven eenvoudig en velen van hen dragen nog de zijden Hollandsche pet. Voor veel stedelingen is het dan ook een weldaad met deze karakteris tieke mcnschcn in aanraking te komen. De gasten die hier des zomers hun vacantie doorbren gen nemen gaarne genoegen met het verblijf in een eenvoudig landelijke woning al ontbreken ook hier niet de meer comfor tabele pensions. Zij komen hier voor de natuur en vinden in Kamperduin een badplaats, waar met zijn gezin, ook al beschikt men over een bescheiden beurs ten volle van de genoegens van het strandleven kan genieten. Wij zijn dan ook overtuigd dat ook zij, die des zomers regelmatig in Schoorl vertoeven met groote voldoening kennis hebben genomen van het tot stand komen van de dames Jelgersma-van der Hoop Stichting, waardoor een prachtig stuk van Schoorl niet in handen kan vallen van de speculatieve bouwwoede, waaraan reeds vele mooie plaatsen in ons land ten offer zijn gevallen. Cultulr-iiistorisciie Vereniging Scoronlo april 2011 Figuur 2 Bezittingen van de Jelgersma van der Hoop Stichting aan de Molenweg Bron: Alkmaarsche Courant van 5 februari 1935. Noot: In Scoronlo nr. 13, van oktober 1995, is onder de kop "De geschiedenis van de lelgersma van der Hoopstichting" aandacht aan deze stichting besteed.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2011 | | pagina 9