Met dit nummer hopen wij u weer van historisch nieuws te voorzien uit onze helaas nu al weer tien jaar geleden opgeheven gemeente Schoorl. We moeten er maar niet al te lang bij stilstaan of we over tien jaar nog steeds onder de ge meente Bergen vallen. Of is het dan gemeente Groot-Alkmaar? Er stond vorig jaar een opvallend overlijdensbericht in de krant. De heer van Schoorl en Camp was overleden. Het betrof het overlijden van een lid van de familie van Forecst. Dc familie van Forccst kwam in 1743 door aankoop in bezit van de heerlijkheid Schoorl en Camp. In 1833 kochten zij de heerlijk heid Groet er voor 400 gulden bij. In datzelfde jaar werd Groet en Schoorl één gemeente. Het recht van Heer van Groet is toen vermoedelijk bij de samenvoeging afgekocht. In het artikel "Heer van Schoorl en Camp overleden" gaat het om de hedendaagse waarde van het gebruik van deze aanduiding. Deze keer aandacht voor de Bond Heemschut, beschermer van onze cultuurmonumenten. Via hun website is een mooie DVD te bestellen waarop alle artikelen staan welke tussen 1911 en 2002 in hun om dc twee maanden uitgegeven tijdschrift "Heemschut" zijn gepubliceerd. Dit leverde een boeiend verslag op waar deze Bond zich in deze periode voor o.a. het behoud van gebouwen en natuur in de ge meente Schoorl voor inspande. Soms gaf ze de gemeente advies maar ook tekende ze, soms met succes, bezwaar aan tegen som mige gemeentelijke besluiten ter bescherming van dc Schoorlse Cultuur. Uit de nu verkregen informatie zitten zeker zaken die nader onderzocht moeten worden. Wie weet nog iets vertellen van over de bouw van woningen in het Hargergat (1935) of het opvallende huis (1951) in de buurt van dezelfde omgeving? De Bond Heemschut bestaat dit jaar precies honderd jaar. Ook de archeologie heeft deze keer onze aandacht. Dc opgravingsresultatcn aan de Burgemeester Peecklaan (2008) bevestigen maar weer eens dat er toen reeds bewoning in Schoorl was. De eindresultaten zijn echter voor deze omgeving bijzonder te noemen door het vinden van materiaal uit een nog vroegere periode dan de mid deleeuwen. De N9 kwam weer eens extra in de actualiteit, nu door het vinden van resten van een kasteel. De krant vermeldde dit bericht vorig jaar op de voorpagina. Maar waren het wel dc resten van een kasteel? In het artikel "Archeologisch Schoorl" het waarheidsgehalte van deze vondst. Verder wordt kort aandacht besteed aan dc Jclgersma van der Hoopstichting die vorig jaar 75 jaar bestond. De Alkmaar- sche Courant besteedde er in 1935 uitgebreid aandacht aan op een manier die ook nu nog heel sterk aanspreekt. Heel vooruit strevend dus in dat jaar 1935. De krant kopte met "Schoorl krijgt een natuurreservaat" en noemt verder nog dat "het landelijk aspect van dit bij de Nollen gelegen gebied ten eeuwigen dage onveranderd blijft". Helaas is er al sprake van erosie van deze maagdelijke gronden. Er wordt aan dc randen al geknabbeld en men zegt dan: "Schoorl klopt". Een schenking die dc vereniging ontvangen heeft behelst een gedicht, een ode eigenlijk, aan de voormalige jeugdherberg Teun de Jager. Het gedicht van een Amsterdamse scholier is afgedrukt in ons blad. Het is geschreven in 1949, het oprich tingsjaar van deze jeugdherberg. De achterkant van ons blad vraagt nog steeds om een ad verteerder. Tot we die gevonden hebben vullen we het anders witte papier met een thema, een onderwerp van verandering in Schoorl. Was het de vorige keer de wijziging of reconstructie van de N9 bij Schoorldam, nu is het thema de sloopplanncn van het oude postkantoor aan de Duinweg. Het pand is niet veel meer, dc klimop groeit uit dc schoorsteen, maar toch. Hoeveel Schoorlaars en ook toeristen zullen daar hun postzegels gekocht hebben. Het moeten er vele duizenden geweest zijn. Het was daar toen nog een buurtje, met een slager, een klokkenmaker, de kapperszaak en later fotohandel van Marius Slot, het bejaardenhuis en het postkantoor. Hoe zei Brederode het ook al weer? Dc redactie wenst u veel leesplezier. Van de redactie De redactie Cultuur-historische Vereniging Scoronlo april 2011

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2011 | | pagina 3