Als we nu weer naar het heden toegaan, zo naar de 19e eeuw, dan bezat de adel, nadat ze onder Napoleon van vele rechten was beroofd (vanaf 1798), na de restauratie onder koning Willem I (1814), toch nog vele feodale rechten die, ook toen nog, nauwelijks zinvol waren. Enige van deze rechten waren voordracht en benoeming van burgemeesters en raads lieden ten plat tela nde aan de koning en het recht om enige lagere ambtenaren te benoemen. Door Willem I en zijn opvolgers werden velen in de adelstand verheven. De oude adel keek wel een beetje neer op deze nieuwelingen. De nakomelingen van deze laatste groep vormen heden ten dage de grootste groep adellijke personen. Bij de grondwetsherziening van 1848 bleef niet zo veel meer over van heerlijke rechten. Wat wel bleef was het recht een dominee te benoemen (collatierecht, afge schaft in 1922), het recht om te mogen jagen op een stuk grond waar de adel de heerlijke rechten op bezat (afgeschaft in 1923) en het visrecht dat heden ten dage nog hier en daar bestaat.. Als de heerlijkheid Schoorl of Groet aangekocht werd dan mocht je je heer van Schoorl en Camp of heer van Groet noemen. Je behoefde niet van adel te zijn om deze heerlijke rechten te kopen. Nu zijn die heerlijke rechten dus vervallen maar toch lijkt een enkeling hier anders over te denken. Dit bleek uit een rouw advertentie van 6 januari 2010 van vice-admiraa! b.d. Herpert van Foreest. Dat hij zich nog heer van Schoorl en Camp noemde stelt eigenlijk niets meer voor. Nu is het namelijk zo dat een ieder zich zo mag noemen. Het is folklore. Wel is de titel jonkheer beschermd. Als je belang toekent aan een titel zou je in dit geval overigens eigenlijk heer van Schoorl, Camp en Groet moeten zeggen omdat vlak voor de opheffing van de gemeente Groet in 1833 Cornclis van Foreest de ambachtsheerlijkheid aankocht. Genoemde Herpert van Foreest is een nakomeling van deze Cornelis van Foreest en de vijfde van Foreest sinds de verkrijging in 1833. In Schoorl leeft de naam van de familie van Foreest voort in de C. van Foreest laan. Tot slot: misschien zou het daarom beter zijn, zoals de hertog van Devonshire in het Verenigd Koninkrijk in de NRC stelde, "Schaf adellijke titels af omdat het gewone mensen zijn met een soms aparte naam." Rob Boer Cultuur-historische Vereniging Scoronlo aprii. 2011 Bronnen: Inventaris van de archieven van diverse families door Mr.J.H. Rombach - hierin o.a. Inventaris Archief van de familie van Foreest 1422-1979 (uitgave Regionaal Archief Alkmaar 1992).

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2011 | | pagina 20