Heer van Schoorl en Camp overleden C. van Fore est la an lioJmt Qizdom Buiten het feit dat er rond adel en iemand in de adelstand verheffen - wat dit laatste betreft bestaat er nu alleen nog een relatie met ons Koninklijk Huis - stelt adel in feite tegenwoordig niet veel meer voor. Natuurlijk, een adellijke titel (of predicaat in het geval van jonkheer of jonkvrouwe) en bijbehorende naam heeft nog wel iets. De naam is mooi, de titel doet misschien denken aan ridders en toernooien. Ooit was dit misschien ook zo. In den beginne was overigens de adel onder andere verdeeld in hoge en lage adel. Als voorbeeld: de keizer van het Duitse Roomse Rijk stond hoger in aanzien dan onze Floris V. De voorouders van onze Floris V, graven van Holland, waren feitelijk krijgsheren zoals ooit op een lezing van Scoronlo aan ons verteld werd. De adel in de omgeving van de graaf werd doorgaans gevormd door boeren die, weliswaar verplicht, de graaf moesten dienen, als aanvulling, wanneer diens leger door de vele veldslagen was uitgedund. Verder hield de adel de burger op afstand en dit is lang zo gebleven. Het belang van de adel mag natuurlijk niet geheel gebagatelliseerd worden omdat zij de plicht had de burger te beschermen in tijden van ramp spoed. En zonder zijn leiding zou er gemakkelijk anarchie ontstaan. Maar het is al heel lang geleden dat de adel zich aan deze plicht diende te houden. 'r$V> Figuur Straatnaambordje C. van Foreestlaan in Schoorl Cultuur-historische Vereniging Scoronlo april 2011

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2011 | | pagina 19