"f JxFc •a in Ifolms o Uv. fVUtJ/ J ArcACtyttJ. n&j'rgtH Qi&düm T* t mn7C In de vorig jaar gepresenteerde visie van voormalig minister Plasterk 'geen last maar lust', over de modernisering van de monumentenzorg, gaat de minister uit van het vastleggen van cultuurhistorische waarden in het bestemmingsplan. Dat laatste legt met name een grote druk op de verantwoordelijk heid en inspanningen van ons burgers. Heemschut wil graag een meer actieve rol spelen in de advisering van plaatselijke stichtingen en verenigingen, om daarmee een bijdrage te leveren aan het vooraf, in het bestem mingsplan, veilig stellen van deze waarden. Met het honderdjarig bestaan in aantocht zet 1 leemschut zich landelijk in voor een goede wet en regelgeving voor monumen ten en cultuurlandschappen. Recent verzette men zich tegen de sloopplannen van de Oranjes. Samen met andere monumen tenorganisaties maakte men bezwaar tegen de sloop van twee boerderijen op koninklijk landgoed De Horsten in Was senaar. De boerderijen zouden weg moeten om nieuwbouw mogelijk te maken. De Bond Heemschut heeft zich sinds de oprichting ook sterk gemaakt door adviezen en indien nodig bezwaar aan te tekenen als het gaat om de bescherming van architectuur of beeldbepalende natuur in de voormalige gemeente Schoorl. De belangrijkste feiten over Schoorl zijn in chronologische volgorde hieronder vermeld. 1918 In de algemeene verga dering deelt men mee dat de boomen om de kerk te Schoorl gespaard bleven door het optreden van I leemschut. 1932 Wederom op een alge mene vergadering werd melding gemaakt dat door de bemoeienis van "1 lend riek de Keyser" het architectonisch interessante raadhuisje te Schoorl niet alleen voor sloop gespaard bleef maar dat deze stichting tevens dit huisje in oude glorie liet herstellen. De stichting Heemschut heeft echter wel kritiek op hoe dit huisje is hersteld. Men schreef hierover het volgende: "Voor het Noord-Hollandsche land is de trapgevel vroeg 17e eeuws. Vrijwel geen vroeg 17e eeuws huis zonder trapgevel. Dat wil zeggen de voorgevel. De ach tergevel is steeds een tuitgevel, rechtlijnig en met vlechtingen. In dien achtergevel is dan in den regel de eenige versiering een spel in het metselwerk of een muizetandlijstje en een heel enkele keer duivegatcn. Nu komt er echter kort voor en kort na 1600 een type voor waartoe Figuur 2 ons huisje behoort, te weten dubbelgezwenkt, met halver wege een fries met pinakeltjes. Van dit soort zijn slechts enkele exemplaren bewaard. Er staan er twee te Monnikendam in het stille achterstraatje naast en tegenover het Weeshuis, er staat er één te Edam in de Kerkstraat halverwege oostzijde; verder is een voorbeeld het oude Raad huisje te Schoorl en waarlijk werd er één in Zuid-Hol land ontdekt, te Hillegom. Elk dezer huizen heeft als achtergevel een rechten tuitgevel met vlechtin gen. Het Raadhuisje te Schoorl werd in het vorig jaar verplaatst en daarvoor afgebroken en weder opgebouwd. De achter gevel werd bij die gelegenheid veranderd van een tuitgevel in een trapgevel. Dit is fout, omdat de echte oude achtergevel een tuitgevel met vlechtingen was en omdat trapgevels als achtergevel bij dit type niet voorkomen." 1935 Te Schoorl wilde men op een prachtige plek, het Har- gergat, huisjes bouwen; dit kon met krachtige medewerking van het Gemeentebestuur verijdeld worden. 1936 Te Schoorl werd de oude korenmolen van 1772 in stand gehouden door veler samenwer king, het meest door inwoners doch ook door vele welgezinde Nederlanders. De molen is nu eigendom geworden van de Gemeente Schoorl. 1937 Te Schoorl zal een wieler- pad komen omdat de hoofdweg voor wielrijders geen plaats biedt. Omdat het ongewenst leek het fraaie zandpad aan den voet der duinen daarvoor te bestem men, bracht een Commissie na bezoek ter plaatse een advies uit. (Dit is het fietspad tussen het Schoorlse Klimduin en Camper duin). 1949 Bij Gedeputeerde Staten werd geprotesteerd tegen het voornemen van het gemeentcbe- Cultuur-iiistokischi: Vereniging Scoronlo april 2011 r~\J Duidelijk blijkt uit deze foto van 1964 hoe boomrijk de omgeving rond de kerk is. Anno 2011 worden de bomen aan de voorzijde van de kerk alle gekapt.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2011 | | pagina 16