+Ser$ 77 in I Kv. jyiitit Jfey/ifSH Qiadorn geconstateerd dat er drie meter zuidelijk van de zuidmuur een sloot aanwezig was gevuld met zeer slappe ongerijpte klei. De nazakking van deze sloot is een meter hoger in het maaiveld te zien als een laagte. Hr werd een tiental stenen meegenomen voor verdere determinatie. In het weekeinde werd nog contact opgenomen met Drs. Rob van Eerden, die zijn verbazing uitsprak over de vondst en hij zegde toe maandag 12 april met Hollandia Archeologen in contact te treden om per direct een ervaren archeoloog naar de plek te laten kijken. Op dinsdag 13 april werd door Frans Diederik samen met Arthur Griffioen van Hollandia Archeologen een hernieuwd veldbezoek uitgevoerd. Diederik vindt op internet een artikel uit de bundel Oud West-Friesland uit 1959: "Heerlijkheden in Westfriesland" van de hand van Piet Noordeloos. Bij het beschrijven van hem bekende kastelen, noemt hij: "Tenslotte werd nog op de westzijde van de Rekcre, maar ten oosten van de Evcndijk nabij Schoorldam, op de Hoge Werf de Nyendoorn als bewaker van de noordelijke top van Kennemerland geplaatst". De plaatsaanduiding klopt 100 percent met het op 10 april 2010 gevonden materiaal, maar de naam Nyendoorn is fout. Hoe komt deze auteur aan deze plaatsaanduiding? De Nuwendoren was al wel gevonden maar nog niet opgegraven; het kan dus zijn dat Noordeloos daar onwetend van was. Toch moet er ergens in de literatuur een beschrijving van dit terrein bestaan. Noordcloos geeft geen enkele referentie over zijn opmerkingen. Dit is dezelfde bron welke Sam Schipper ook al aanhaalde. Op 15 april zijn de maten van de stenen door Frans Diederik gemeten. In totaal zijn elf stenen (hele) en vele kleine stukjes leisteen (dakbedek king) meegenomen. Onder het aardewerk bevond zich Badorf met radstempel (los op afstand), 1 Andenne (wit), 3 protosteen- goed en 2 grijze kogelpotten. Inmiddels lijkt het er volgens Diederik sterk op dat we te maken hebben met restanten van het oudste Tolhuis van de Graaf van Holland en met name de tol van Vronen. Tot zover Frans Diederik. Achteraf hoorde ik dat Diederik al in april door Scoronlo's nieuwe bestuurslid Monique Zwetsloot, erop gewezen werd om voor de media-aandacht over een kasteel te Schoorldam, met mij contact op te nemen daar ik waarschijnlijk wel wist wat er op deze plek ooit had gestaan. Met de tol van Vronen wordt waarschijnlijk de tol van Koedijk bedoeld welke wordt beschreven in het boek van de heer Geus over Koedijk. In dit artikel geeft hij ook een beschrijving van de tol met de tolbehecrdcrs van Schoorldam. Tini en Joop Muelink gaan in hun boek ook uitvoerig in op het Tolhuis te Schoorldam. Waarschijnlijk vindt eerdaags hernieuwd archeologisch onderzoek plaats op deze plek. Toelichting van enkele, bij archeologen bekende, begrippen die in de tekst werden genoemd: Eergetouw Eenvoudige ploeg. De houten- punt van de ploeg zorgde ervoor dat de grond werd opengescheurd. Vandaar ook wel scheur ploeg genoemd. Kogelpot Dit handgevormd grijs aarde werk werd in de middeleeuwen in ieder huishouden voor het koken gebruikt. Vooral vervaar digd in de steden. Andenne Wordt vervaardigd op een draaischijf uit hoogwaardige kleisoorten wat een gele of witte kleur oplevert. Het productie centrum lag bij Andenne nabij het Belgische Luik. Badorf met radstempel- indrukken, Pingsdorf en Protosteengoed Een groot deel van het vroeg middeleeuws aardewerk werd door goede handelsbetrek kingen geïmporteerd uit het Duitse Rijnland. Het Rijnlands aardewerk bestaat o.a. uit (kook) potten, kannen en drinkbekers en zijn geproduceerd in profes sionele aardcwerkatclicrs in o.a. Badorf en Pingsdorf. De vormen zijn voor een deel versierd met radstempcl en verfversiering. rrnj Bronnen: E-mail van Sam Schipper aan het bestuur van Scoronlo over het Kasteel. Nieuwsbulletin november 2010 van de Poldergeest over het Tolhuis (Stichting Regionale Archeologie "Gheestmanambocht" en Archeologische werkgroep Kop van Noord-Holland). P.P.Goettsch - Een mooi en rustig dorp met een rijk verleden (Gesto Alkmaar 1969). Uit de Historie van Koedijk en Huiswaard door J.P. Geus o.a. over de Tolbazen en Pachters van de Tollen bij de Koedijkerbrug en te Schoorldam (Pirola 1990). Oude woonsteden in Schoorl door loop en Tini Muelink (Pirola 2007) o.a. over het Tolhuis te Schoorldam. Samenstelling Wil Janssen Cultuur historische Vereniging Scoronlo april 2011

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2011 | | pagina 14