Het einde van de molen en hoe hij eruit zag gezakt machincgebouvvtje waaraan je nog kunt zien waar de waterloop van de molen zit of gezeten heeft. Dit zijn de enige sporen die de molen en zijn bestaan nu nog heeft nagelaten. Sinterklaasavond 1909 (moet zijn 1906, red.) verbrandde de laatste molen van de Aagtdorperpolder. De molen was toen al niet meer in al te beste staat. Op de molen maalde ene Scherpenzeel en het verhaal ging dat hij er heel voorzichtig mee omging. Als het wat vlugger moest dan ging er wat stuk en moest er getimmerd worden. Als de molenaar ziek was sprong de buurman in, ene Zevenhuizen (schrijfwijze kan verschillend zijn, red.) die het vak geleerd had op de meel molen van VVarmenhuizen. De molen had een vlucht van circa 18,5 m en er zaten wel 24 a 25 heklatten op een end wat in de regel de maat wel vrij nauwkeurig aangeeft. De polderbesturen kwamen overeen dat de Oudburgermolcn en de Noorder Rekerkot het wa ter weg zouden malen, dit kon niet duikers zo gemaakt worden. En ondertussen moest het Bestuur en de Ingelanden van de Aagtdorperpolder beraden wat zij gingen doen: herbouwen of een gemaal plaatsen. Er kwamen verschillende voorstellen waarbij bestuurslid Rcijer VVognum de uitroep deed "maar zonder molen heeft onze polder niks geen aanzien meer." Deze zo goede uitdrukking mocht echter niet baten. Er werd besloten een gasmotor te plaatsen. Met een generator werd antraciet (of cokes, red.) vergast waar de motor op kon draaien. Molenaar Scherpenzeel kon hier niet goed mee omgaan zodat er snel een ander kwam die voor dit werktuig meer begrip had. Een seinpaal geplaatst in 1930 geeft nog iets van de plaats aan waar de bemaling staat." De Alkmaarsche Courant van 6 december 1906 meldde ten aanzien van het einde van de molen: "Uit Schoorl meldt men ons: tijdens het hevige onweder, dat gisteravond tusschen 6 en 7 uur woedde, sloeg de bliksem in den watermolen van den Aagt dorperpolder onder de gemeente Schoorl. De molen is tot den grond afgebrand en leverde tij dens den brand in den donkeren avond voor de toeschouwers een zeer fantastisch gezicht. Nadere bijzonderheden ontbreken." En de Schager Courant schrijft: "Nabij Schoorldam is de bliksem geslagen in den vijzelmolen van den Aagtdorperpolder. Binnen korten tijd brandde de molen tot den grond af. Gelukkig woonde de bejaarde watermolenaar Scherpenzeel met zijne vrouw in een huisje op het erf. Bij het instorten van den kap kwam deze op de werf (onbebouwde grond, red.) terecht, zoodat Tot zover M.S. Modder I i aflS Figuur 2 De Aagtdorpermolen tot 1906. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo maart 2010

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2010 | | pagina 8