Df. redactie Als we zo terugblikken op wat er tussen het verschijnen van ons vorige blad en nu allemaal in Schoorl gebeurd is dan zijn er wel enige zaken te noemen. Zeer interessant zijn de archeo logische vondsten einde 2008 op het voor Schoorl - nog net - karakteristieke kampeerter rein 't Hoogje, nu vanwege het wat meer exclusieve karakter "Park Weideduyn" genoemd. Vijftienhonderd jaar lagen de vondsten verstopt onder het terrein begrensd door Omloop en Burgemeester Peecklaan. Wonderlijk toch dat de vakantie gangers met schep en emmertje op het Noordzeestrand groeven onkundig van de schatten die onder hun voeten lagen. In een komend nummer van ons blad zullen we kijken of wat meer informatie over deze archeologi sche vondsten te geven is. Meer recent is de afbraak van het grootste deel van de bebouwing van de Damweg. Een gereconstrueerde N9 wordt vooruitgang genoemd en je houdt, zoals bekend, de vooruitgang niet tegen. Men wil snel naar Texel en dus Schoorl voorbij kunnen razen. De Kamer van Koophandel van Den Helder wilde om de commercie een snelle verbinding met het zuiden. Er zijn altijd argumenten aan te voeren. Het grootste deel van de bewoners van de Dam weg gaf hun woonplek op nadat de stolphoeves aan de Rijksweg hen voorgegaan waren. Toch blijven nog enkele bewoners achter, voor de komende twee jaar omgeven door het geweld van de graafmachines. Het aanzien van Schoorldam is blijvend veranderd. Op de achterpagina van ons blad is dit vastgelegd. Ondanks de uitleg van Rijkswaterstaat kunnen we ons natuurlijk moeilijk voorstellen hoe de uiteindelijke situatie er uit zal gaan zien. Het is al weer enige tijd ge leden dat ons blad bij u in de brievenbus viel. Toch is er altijd een grote inzet geweest van de vorige redactiecommissie om deze tussentijd kort te houden. Nu zet een redactie in een andere samenstelling er zijn schouders onder. Versterkt met Marticn Mol, een kenner van heel veel bouwkundige zaken en geschiedenis, en met de historicus Wil Janssen komen we op vier personen. We lopen de artikelen van dit nummer 34 eens langs. De Stelling van Amsterdam zal een ieder nu wel bekend zijn. Vroeger ontoegankelijke forten, door defensie bewaakt, en daar door geheimzinnig en ook wel spannend en nieuwsgierigheid opwekkend. Wat zit er achter die dikke muren? Er is in diverse bronnen al veel over gepubli ceerd, ook in ons blad, en ook nu weer aandacht voor dit thema in ons blad. Het gaat nu over zand dat in het verleden met tonnen tegelijk vanuit Schoorl naar elders vervoerd werd. Ook voor de bouw van de Stelling. Rob Boer schrijft erover. Het lijkt een beetje een oorlogs nummer te worden. De Heldersc Corry Boon schrijft over haar jeugdjaren, in het begin van de Tweede Wereldoorlog doorgebracht in Schoorl na de verplichte evacuatie uit Den Helder. Oud-redacteur Bauk van Dijk schrijft over een zwarte periode in onze geschiedenis. Een peri ode waarin Schoorl nadrukkelijk aanwezig is. De meeste van ons hebben wel van het Kamp Schoorl gehoord maar voor de oorlog waren er al uit Duitsland gevluchte joden ondergebracht in Schoorl, in het Doopsgezind Broederschapshuis. Toen de oorlog uitbrak waren deze mensen nog veelal in ons land aanwezig en konden toen geen goed heenkomen meer vinden. U weet hoe dit afliep. Een prachtig verhaal, het speelde vlak na de oorlog, is door de oud-Schoorlaar Rense Royaards opgeschreven waarin een bekende plaatsgenoot, die later net als zijn vader een fietsen- handel op de Laan weg dreef, het middelpunt werd. Van een ooggetuige uit die tijd vernamen we dat meester Braekensick, één der hoofdpersonen, een punt hoofd had. We kunnen het ons voorstellen. Lees en geniet. Weet u dat waar nu Hoog- Duinen staat ooit Sijtjc en Dirk Duin woonden? Broer en zus! In hun boerderij lag een gietijzeren haardplaat. Henk Snip, ook in zijn jeugd al een verzamelaar, heeft hem inmiddels al jaren in zijn bezit. I loe dat in zijn werk ging heeft hij opgeschreven waarbij hij ook nog wetenswaar digheden van de familie Duin vermeldt. Het gemaal dat als opvolger van de wipwatermolcn van de Aagtdorperpolder gebouwd was verstookte cokes. De hoeveelheid en ook de tijd dat er gemaald werd is vanaf 1909 opgeschreven in een Maalboek. Scoronlo heeft dit boek door schenking in zijn bezit gekregen. Rob Boer zocht er het verhaal bij. Zo hebben we weer een goed gevuld nummer en voordat we u veel leesplezier toewensen vraag ik u eens na tc denken of u wellicht een bijdrage kunt leveren aan ons blad. Schrifte lijk, mondeling, pere-mail. Het maakt niet uit hoe. De adres sering staat in de colofon, op de binnenzijde van de omslag. Wij nodigen u uit! Van de redactie Cultuur-historische Veremcing Scoronlo maart 2010

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2010 | | pagina 3