Grappig is dat nergens uit het artikel van Royaards blijkt, dat al de gebeurtenissen, hieronder genoemd, in ons dorp Schoorl plaatsvonden. Een aantal lezers van de achterpagina van de NRC van 11 augustus 1997 echter herkent niet alleen Schoorl maar leest ook hun eigen naam of herinnert zich een genoemde naam van een schoolkameraad. Meester Braekensiek was natuurlijk toch wel een bekende met een aparte naam. Net zoals juffrouw Lovink. Hoofdpersoon is ongetwijfeld Arie Hoogvorst, in zijn latere leven fietsenhandelaar annex reparateur. Net als zijn vader. Ze woonden en werkten op de plek waar nu de apotheek gevestigd is. Nog steeds woont hij aan de Laanweg. Hij is het voorval niet vergeten. ir/A jn IioJmy Qi&dam mme, rSb> "Wapens op school" - de conclusie van een onderzoek onder middelbare scholieren in Rotterdam, waarover deze krant berichtte - roept dierbare herinneringen in me op. Ik groeide een halve eeuw geleden op in een dorp aan zee. Daar begon het gebruik van wapens al op de Openbare Lagere School. Ik herinner me dat Klaas de Boorder een mes trok toen onze meester hem in de hoek zette. Hen veldslag dreigde korte tijd later. Geheel onverwacht. Meester Braeken siek was een kwetsbare, kale man. Hij hanteerde niet de tucht die we gewend waren van juffrouw Lovink die zonder blik ken of blozen een liniaal op je vingers kapotsloeg. Hij was van elders naar dit dorp gekomen. I lij was van de Blauwe Knoop en propageerde Esperanto als wereldtaal. Ik viel door de mand tijdens een les waarin werd gevraagd woorden te bedenken die verschillende betekenissen konden hebben. Ik sloeg mijn armen over elkaar, zette mijn borst op en siste: "Meester meester meester!" De meester richtte zijn aandacht op mij. "Advocaat", stotterde ik. "En?" vroeg meester met een ongedul dig rukje aan de stok. "Je kunt het ook drinken", antwoordde ik glunderend. Niemand begreep waar het om ging. Meester wel. "Hoe weet je dat?" "Omdat ik dat zondags krijg." Het gezicht van de meester betrok. Er viel een stilte. Buiten galoppeerde een merrie met haar veulen door de wei. "Je blijft straks na", klonk het onheilspellend. "Ik krijg 's zaterdags twee borrels", grapte Arie Hoogvorst die doorhad wat er aan de hand was. "Laatst had ik de fles te pakken..." Verder kwam hij niet. Meester trok hem aan zijn oorlelletje uit de bank. Arie stond met gebogen hoofd in het gangpad. Een druppeltje bloed trok traag een spoor over zijn wang. Iedereen keek er stil naar. Meester had het oor losgelaten en leek een moment niet te weten wat te doen. De jongen die de blikken van zijn klasgenoten gewaar werd, tastte langs zijn gezicht en keek naar het bloed op zijn vingers. Hij was de eerste die een besluit nam. Hij verliet het klaslokaal en sloeg de deur achter zich dicht. We zagen hem een ogenblik later - kop en schouders boven het muurtje dat de speelplaats van de tuin voor de school scheidde - naar de poort lopen, de weg op, naar huis. lr^. Ik zal me verdedigen! Cultuur historische Vereniging Scoronlo maart 2010

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2010 | | pagina 23