Joodse vluchtelingen in Schoorl In dit tweede deel over Joodse vluchtelingen in Schoorl laat Bauwe van Dijk heel duidelijk zien hoe schrijnend het lot van de joden was. Voor de oorlog vanwege hun veiligheid gevlucht naar Nederland. Een aantal kwam in Schoorl terecht. Maar toen de oorlog uitbrak was de hoop weg. Voor velen kwam een tocht op gang langs soms vele kampen, op weg naar het einde... Oud-redacteur van Dijk schrijft dit haarfijn op en dat niet alleen vanwege de Schoorlse geschiedenis maar ook door een zekere bevlogenheid die te maken heeft met zijn inzet voor vluchtelingen in de wereld. (deel II) Inleiding De bereidwilligheid van de Doopsgezinde Broederschap om met het Broederschaphuis te Schoorl het Protestants Co mité te helpen gedoopte Joodse vluchtelingen uit Oostenrijk, Polen en Duitsland onder te brengen kwam niet alleen voort uit onbaatzuchtigheid. Zoals eerder gezegd nam de uitstroom uit die landen toe en de Neder landse overheid probeerde greep te houden op de eigen bin nenlandse situatie. In december 1938 werd de grens formeel gesloten en slechts alleenstaande vrouwen en kinderen werden nog toegelaten. Ook werd op 19 december 1938 beschikt dat voor Joodse en zogenaamde niet-arische vluchtelingen een apart persoonsregister moest worden ingesteld, met gekleurde persoonskaarten. Nederland had in vergelijking met andere landen een fraudebestendige bevolkingsregistratie, waar de naam van de directeur van de Rijksinspectie van de Bevolkingsregister de heer Jacob Lentz na de wereldoorlog in ongunstige zin aan zou worden gekoppeld. Toch bleek het amb tenarenapparaat niet in staat volledig en effectief controle op de situatie te kunnen krijgen. Daar hielp aan mee dat door hartverscheurende taferelen aan de grens de restrictieve toelating van vluchtelingen van verschil lende kanten werd aangevoch ten. Bovendien ontwikkelden plaatselijke autoriteiten in deze turbulente tijd vaak een eigen interpretatie van de regels. Daarnaast waren er de burgers die uit humanitaire overwegin gen weinig boodschap hadden aan een legale of illegale status van de vluchteling. Kortom, een volgende stap was om de legale joodse vluchtelingen te centre ren in 25 kampen. Op 21 januari 1939 verschijnt het besluit van het ministerie van Binnen landse Zaken om ondermeer het Broederschaphuis te Schoorl te bestemmen als verblijfplaats voor vreemdelingen. Vreemde lingen zijn, naar definitie van toen en nu, alle personen die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten en op Nederlands grondgebied verblijven. Figuur 1 Doopsgezind Broederschapshuis, Schoorl. 1939 (datum afstempeling ansichtkaart). Foto genomen tussen 1932 (de bouw) en CULTUUR-HISTORISCHE VERENIGING SCORONLO MAART 2010

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2010 | | pagina 18